Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oferta Black Hawków dla Rumunii

Przemysł lotniczy, Służby państwowe, 28 stycznia 2021

Przedstawiciele PZL w Mielcu, które należą do Lockheed Martina, zaoferowali Rumunii zakup 12 śmigłowców wielozadaniowych Black Hawk dla potrzeb miejscowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Ich użytkownikiem ma być Inspectoratul General pentru Situaţii de Urgenţă (IGSU, Inspektorat Generalny ds. Sytuacji Nadzwyczajnych).

Propozycja, którą złożyliśmy rumuńskiemu MSW, opiera się na dostawie śmigłowców Black Hawk wyprodukowanych w Europie przez Europejczyków. Z przyjemnością informuję, że jest to oferta, która spełnia, a nawet przekracza wymagania przetargowe Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Rumunii, przedstawiona we współpracy z dwoma rumuńskimi przedsiębiorstwami Romaero i Deltamed – stwierdził podczas telekonferencji Janusz Zakręcki, prezes zarządu, dyrektor naczelny PZL w Mielcu.

Wizualizacja śmigłowca Black Hawk w barwach SMURD (Serviciul Mobil de Urgențǎ, Reanimare și Descarcerare – rum. Mobilna Służba Ratunkowa Resuscytacji i Ewakuacji) / Ilustracja: PZL Mielec  

Polskie zakłady proponują Rumunom nabycie 12 śmigłowców w dwóch konfiguracjach – do operacji lądowych i morskich – zgodnych ze specyfikacjami technicznymi miejscowego MSW, przystosowanych do transportu personelu ratowniczego, poszukiwań i ratownictwa, gaszenia pożarów i ewakuacji medycznej.

Wszystkie śmigłowce mają zostać dostarczone w ciągu 23 miesięcy od udzielenia zamówienia. Oferta PZL Mielec obejmuje także szkolenie załóg i zapewnienie dostaw części zamiennych do Rumunii.

Jeżeli rząd w Bukareszcie zdecyduje się na wybór mieleckich Black Hawków, obsługa techniczna i przeglądy naprawcze wiropłatów będą wykonywana w centrum obsługowym w Bukareszcie, które zostanie utworzone na mocy umowy zawartej pomiędzy PZL Mielec i Romaero we wrześniu 2020 (Porozumienie Romaero i PZL Mielec , 2020-09-04).

Obiekt w Bukareszcie będzie obejmował warsztaty i magazyny umożliwiające wsparcie eksploatacji rumuńskich Black Hawków. Zapewnimy, że Romaero zapewni zapasy części zamiennych i zatrudni wykwalifikowany personel, który nie tylko wesprze operacje Black Hawków, ale także zmodernizuje śmigłowce w trakcie ich eksploatacji – podkreślił Janusz Zakręcki.

Deltamed ma świadczyć usługi projektowe i dostarczyć sprzęt medyczny do wyposażenia rumuńskich śmigłowców. Chcemy także rozwijać relacje z innymi rumuńskimi branżami, jednak obecnie jest za wcześnie, aby wymienić te podmioty – dodał prezes PZL w Mielcu.

Według mediów rumuńskich, Bukareszt zamierza przeznaczyć na zakup śmigłowców 272,86 mln euro. Oferta PZL Mielec obejmuje 8 śmigłowców w wersji lądowej, w cenie jednostkowej 22,72 mln euro i 4 śmigłowce morskie w cenie 22,77 mln euro za sztukę.

Oferty złożyły także Airbus i Leonardo. Według nieoficjalnych informacji francusko-niemiecko-hiszpański koncern zaproponował Rumunom 5 śmigłowców w wersji lądowej (po 31,59 mln euro) i 3 morskie (w cenie jednostkowej 32,99 mln euro). Co interesujące nie będą to montowane w Rumunii H215, ale wyłącznie H225 lub H225 i AS565 Panther. Natomiast Włosi zaoferowali 12 (8 +4) AW101, które w wersji lądowej mają kosztować 24,35 mln euro za sztukę, a w wersji lądowej – 26,05 mln euro za sztukę.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.