Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Niepowodzenie koreańskiej rakiety

Astronautyka, Strategia i polityka, 25 sierpnia 2009

Częściowym niepowodzeniem zakończyła się próba koreańskiej rakiety kosmicznej Naro-1. Wynoszony przez nią satelita trafił na niewłaściwą orbitę.

Korea Południowa wystrzeliła dziś ok. 17:00 czasu lokalnego swą pierwszą rakietę, mającą wynieść w kosmos rodzimego satelitę obserwacyjnego. Pierwszy stopień pracował prawidłowo, drugi stopień oddzielił się bez problemów, ale satelita znalazł się na zbyt wysokiej orbicie - 360 km zamiast planowanych 302 km. Określanie parametrów orbity trwało kilka godzin. Nie wiadomo, co jest przyczyna niepowodzenia.

Dwustopniowa rakieta Naro-1 (KSLV-1, Korean Space Launch Vehicle - 1) została wystrzelona z centrum kosmicznego Naro w bazie wojskowej Gohung, blisko 500 km na południe od Seulu. Rakieta miała umieścić na orbicie okołoziemskiej ok. 100-kg satelitę badawczego jeszcze w ubiegłym tygodniu, ale wówczas start odwołano ze względu na problemy z softwarem.

Budowa rakiety ważącej 140 ton, mającej wysokość 33 m a średnicę 2,9 m, oraz satelity kosztowała 406 mln USD.

Rakieta nośna Naro-1 została zbudowana z pomocą Rosji. Rosyjscy inżynierowie skonstruowali jego pierwszy stopień z paliwem ciekłym o ciągu 170 t, a drugi - na stały materiał pędny o ciągu 8 t, powstał w Korei Płd. Sam satelita został w całości zaprojektowany przez południowokoreańskich specjalistów.

Od 1992 Korea Płd. umieściła na orbitach okołoziemskich 11 satelitów. Wszystkie były wynoszone przez zagraniczne rakiety-nosiciele.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.