Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

9 mld USD na uzbrojenie

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 27 sierpnia 2009

Według ostatniej analizy Forecast International (FI), światowy rynek uzbrojenia nawodnych okrętów wojennych w ciągu najbliższych 10 lat zanotuje obrót w wysokości 9 mld USD.

Wizja fregaty typu FREMM. Tak duży program europejski zainicjował rozwój wielu systemów uzbrojenia, a przez to, częściowe uniezależnienie od dostaw amerykańskich i - w konsekwencji - zwiększenie udziału przedsiębiorstw europejskich w światowym rynku uzbrojenia morskiego / Rysunek: DCNS

W tym czasie może zostać wprowadzonych do służby 13 360 systemów uzbrojenia, o szacowanej wartości 8,91 mld USD. Niezmiennie największym odbiorcą tych produktów będzie US Navy, za którą plasować się będą pozostałe marynarki wojenne, zasobnych finansowo państw o tradycjach morskich.

Po raz pierwszy od wielu lat pojawi się jednak widoczna konkurencja wobec największych programów USA. Chodzi o francusko-włoski projekt budowy 27 fregat typu FREMM, który wiąże się z opracowaniem i zakupem nowych systemów uzbrojenia o dużym potencjale eksportowym.

Najbliższa dekada charakteryzować się będzie odchodzeniem od klasycznych podziałów - na uzbrojenie rakietowe i artyleryjskie - oraz od tradycyjnych wyrzutni. Ta pierwsza zmiana - za sprawą wprowadzania do służby opracowywanych obecnie dział morskich o zasięgu 100 i więcej km. Ich pociski, z dodatkowym napędem rakietowym i precyzyjnymi systemami naprowadzania, mogą dzięki temu z powodzeniem zastępować klasyczne pociski przeciwokrętowe mniejszych wagomiarów.

Z kolei coraz bardziej powszechne wyrzutnie pionowe powodują, że możliwym jest znaczne zwiększenie zapasu pocisków rakietowych i danie mniejszym jednostkom nawodnym siły ognia charakteryzującej okręty starszej generacji, jednak o wiele większej wyporności.

Kolejną zmianą, na którą zwrócono uwagę w opracowaniu FI, jest zwiększenie znaczenia broni, wykorzystywanych do zwalczania celów lądowych.

Mimo tego rynek uzbrojenia morskiego oceniany jest jako wyjątkowo stabilny, a to z powodu długiego okresu budowy nowoczesnych okrętów, co z kolei powoduje całkowicie przewidywalne okresy realizacji zamówień na systemy bojowe.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.