Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Podwodny światłowód do Kaliningradu

Strategia i polityka, 18 lutego 2021

Rostelekom oddał do użytku pierwszy podwodny światłowód łączących Rosję z obwodem kaliningradzkim. Poprowadzona pod Bałtykiem linia (PWOŁS) ma długość 1115 km. Połączyła Kaliningrad z Kingisepp. W ten sposób kolejny region Federacji Rosyjskiej otrzymał bezpieczny kanał komunikacyjny. Do tej pory łączność z obwodem kaliningradzkim jest realizowana linią nadziemną przebiegającą przez inne kraje.

Trasa podwodnego światłowodu Kingisepp – Kaliningrad / Ilustracja: Rostelekom

Początkowa przepustowość PWOŁS wynosi 100 GB/s, ale ma wkrótce zostać zwiększona do 7 Tb/s. Linia przecina się 50 razy z gazociągami, kablami elektroenergetycznymi i komunikacyjnymi, m.in. z Nord Stream i Nord Stream 2. Podczas jej budowy saperzy Floty Bałtyckiej zniszczyli 7 min morskich.

Prezes Rostelekomu, Michaił Owsiejewski poinformował, że budowa linii światłowodowej trwała 5 lat i kosztowała nieco poniżej 6 mld rubli. PWOŁS jest w fazie próbnej. Jej komercyjne uruchomienie planowane jest na koniec marca. Światłowód został tak skonstruowany, by można było bez problemów zwiększyć jego przepustowość 80 razy w stosunku do obecnych potrzeb.

Obecnie Rostelekom pracuje nad kolejnym dużym i ważnym projektem – kablem podmorskim z Kamczatki do Czukotki. Prace rozpoznawcze zostały już zakończone, teraz przygotowywana jest dokumentacja robocza. Latem 2022 na morze ma wyjść specjalistyczny statek, który położy kabel. Kolejny odległy region Rosji otrzyma wówczas bezpieczne połączenie telekomunikacyjne wysokiej jakości.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.