Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy pocisków Griemlin w 2023

Przemysł zbrojeniowy, Przemysł lotniczy, Lotnictwo wojskowe, 20 lutego 2021

Rosyjskie Izwiestia dotarły do harmonogramu rozwoju lotniczych pocisków hiperdźwiękowych Griemlin. Wynika z niego, że próby ich prototypów rozpoczną się w 2023. Pociski są przeznaczone do uzbrojenia mniejszych samolotów bojowych, takich jak MiG-31 i Su-35 oraz nowych Su-57. Nieoficjalnie wiadomo, że na tym ostatnim samolocie były już testowane pełnowymiarowe makiety Griemlinów.

Rosyjski myśliwiec wielozadaniowy Su-57 w czasie testów. Pociski hiperdźwiękowe Griemlin są przeznaczone do uzbrojenia m.in. samolotów tego typu. Mają mieścić się w jego komorach wewnętrznych / Zdjęcie: KnAAZ

Prace nad Griemlinem rozpoczęły się w listopadzie 2018. Wtedy MO FR zawarło umowę z KTRW (Korporacja Takticzeskoje Rakietnoje Woorużenie). Jednocześnie rozwijany jest silnik strumieniowy izd. 70. Projektuje go TMKB Sojuz. Z dokumentów, do których dotarły Izwiestia, wynika, że silnik znajduje się w fazie prób stacjonarnych.

Dotąd nie ujawniono wymaganych parametrów projektowanego pocisku (GZUR, hipierzwukowaja uprawliajemaja rakieta). Nieoficjalnie, z deklaracji jednego z dowódców rosyjskich WWS z 2013, wynika, że jego zasięg ma wynosić 1,5 tys. m. Pocisk ma rozwijać prędkość co najmniej Ma6.

Pocisk Griemlin będzie mniejszy niż H-47M2 Kinżał, opracowany na bazie rakiety balistycznej krótkiego zasięgu Iskander. Kinżały stanowią uzbrojenie samolotów MiG-31K. Znajdują się już w fazie eksploatacji doświadczalnej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.