Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lancery w Norwegii

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 23 lutego 2021

Wczoraj, 22 lutego 2021 w bazie lotniczej Luftforsvaret (wojsk lotniczych Norwegii) w Ørland wylądowały 4 bombowce strategiczne B-1B Lancer z 7th Bomb Wing US Air Force. Podczas lotu z macierzystej bazy Dyess w Teksasie B-1B pobierały paliwo z tankowców USA z baz Pease w New Hampshire i RAF Mildenhall w W. Brytanii.

Bombowce B-1B Lancer przebazowane do Ørland / Zdjęcia: MO Norwegii  

Na początku lutego br. do Ørland przybyło około 200 amerykańskich żołnierzy. Po wykonaniu niezbędnych testów na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 i zakończeniu kwarantanny rozpoczęto przygotowania do przebazowania Lancerów.

Szkolenie z naszymi sojusznikami jest ważne dla Luftforsvaret. Jesteśmy przeszkoleni do wspierania sił sprzymierzonych i nadal będziemy kontynuować naszą współpracę. Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi i innymi narodami partnerskimi daje NATO zaufanie i zdolność do radzenia sobie ze wszystkimi przyszłymi wyzwaniami – stwierdził dowódca 132 Luftving (skrzydła lotnictwa) płk Øivind Gunnerud.

Ørland jest ważną bazą lotniczą nie tylko dla Norwegii, ale także dla NATO. W skład miejscowego 132 Luftving wchodzi 332 skvadron (eskadra) wyposażona w wielozadaniowe samoloty bojowe F-35A Lightning II i 330 skvadron wyekwipowany w śmigłowce Sea King Mk43B wykonujące zadania poszukiwawczo-ratownicze. Baza przystosowana jest też do operowania z niej samolotów E-3 AWACS i samolotów US Marine Corps B-1B będą przerzucone do Norwegii, 2021-02-01.
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.