Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dodatkowe VAB TOP

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 01 września 2009

Francuska agencja zamówień wojskowych DGA podpisała umowę na dostarczenie francuskim wojskom lądowym przez Renault Truck Defense kolejnych 20 transporterów opancerzonych VAB w wersji TOP.

Para VAB TOP w Afganistanie. Widoczny zsmu Protector. Do tej pory w transporterach VAB różnych wersji zginął tylko jeden żołnierz: operator klasycznego karabinu maszynowego, który został zgnieciony po wywróceniu się pojazdu. Paradoksalnie stosunkowo słabe opancerzenie i wynikająca z tego mała masa transportera (13,8 t), chroni przed wybuchami min. Większość energii wybuchu pochłania wyrzucenie VAB w powietrze, nawet na 1 m. Dzięki temu kadłub nie ulega całkowitemu zniszczeniu / Zdjęcie: fncv.com

Od połowy lat 1970. Giat (obecnie Nexter) i Renault, wyprodukowały ok. 5 tys. transporterów VAB, modeli 4x4 i 6x6 różnych wersji.

Ostatnia z nich powstała, dzięki zapotrzebowaniu francuskiego kontyngentu w Afganistanie. W porównaniu do podstawowego modelu 4x4, wersja TOP posiada zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia Protector norweskiego Kongsberga z km kalibru 12,7 mm oraz dodatkowy, ceramiczny pancerz. W podstawowej wersji chroni on jedynie przed ostrzałem z karabinków kalibru 7,62 mm.

Ostatnie zamówienie DGA, opiewające na 20 pojazdów, będzie realizowane w ramach nagłej potrzeby operacyjnej. Podobnie jak poprzednie, na 60 egz. VAB TOP.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.