Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dodatkowe VAB TOP

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 01 września 2009

Francuska agencja zamówień wojskowych DGA podpisała umowę na dostarczenie francuskim wojskom lądowym przez Renault Truck Defense kolejnych 20 transporterów opancerzonych VAB w wersji TOP.

Para VAB TOP w Afganistanie. Widoczny zsmu Protector. Do tej pory w transporterach VAB różnych wersji zginął tylko jeden żołnierz: operator klasycznego karabinu maszynowego, który został zgnieciony po wywróceniu się pojazdu. Paradoksalnie stosunkowo słabe opancerzenie i wynikająca z tego mała masa transportera (13,8 t), chroni przed wybuchami min. Większość energii wybuchu pochłania wyrzucenie VAB w powietrze, nawet na 1 m. Dzięki temu kadłub nie ulega całkowitemu zniszczeniu / Zdjęcie: fncv.com

Od połowy lat 1970. Giat (obecnie Nexter) i Renault, wyprodukowały ok. 5 tys. transporterów VAB, modeli 4x4 i 6x6 różnych wersji.

Ostatnia z nich powstała, dzięki zapotrzebowaniu francuskiego kontyngentu w Afganistanie. W porównaniu do podstawowego modelu 4x4, wersja TOP posiada zdalnie sterowane stanowisko uzbrojenia Protector norweskiego Kongsberga z km kalibru 12,7 mm oraz dodatkowy, ceramiczny pancerz. W podstawowej wersji chroni on jedynie przed ostrzałem z karabinków kalibru 7,62 mm.

Ostatnie zamówienie DGA, opiewające na 20 pojazdów, będzie realizowane w ramach nagłej potrzeby operacyjnej. Podobnie jak poprzednie, na 60 egz. VAB TOP.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.