Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosja już w Port Sudan

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 01 marca 2021

Rosyjska fregata rakietowa Admirał Grigorowicz stała się pierwszym okrętem wojennym Moskwy, który zawinął do świeżo wydzierżawionej na 25 lat od władz w Chartumie bazy WMF w Port Sudan na Morzu Czerwonym.

Okrętem inaugurującym przyszłe operacje morskie Rosji na Morzu Czerwonym w oparciu o bazę wydzierżawioną w Port Sudan jest fregata rakietowa Admirał Grigorowicz. Jej dowódcą jest kapitan 3 rangi Konstantin Asienow (od 2019). Od 2019 okręt operuje w basenie Morza Sródziemnego / Zdjęcie: Sdiełanounas 

Fregata Admirał Grigorowicz ze składu Floty Czarnomorskiej Rosji jako pierwsza korzysta z umowy Rosji z Sudanem z 20 grudnia 2020 o utworzeniu dla maksimum 4 jednostek bojowych WMF bazy w Port Sudan. Jest to dopiero początek, ponieważ Rosjanie będą, zgodnie z warunkami porozumienia – rozbudowywać własny system ochrony port Sudan i własną obronę przeciwlotniczą portu (ma tam stacjonować do 300 uzbrojonych Rosjan).

Umowa ma być automatycznie przedłużana na kolejne 10 lat, o ile żadna ze stron nie powiadomi na rok przed jej wygaśnięciem o zamiarze jej wypowiedzenia w formie oficjalnej noty. Nie wiadomo ile Rosja przekazywać będzie corocznie rządowi w Chartumie za dzierżawę bazy. Wiadomo, że spodziewane są rosyjskie inwestycje w Sudanie, a częścią należności za porozumienie będą  dostawy nowoczesnych systemów uzbrojenia, między innymi samolotów bojowych oraz rakietowych systemów przeciwlotniczych.

Służba prasowa Floty Czarnomorskiej Rosji przekazała następujące oświadczenie w związku z inauguracyjnym wejściem Admirała Grigorowicza do Port Sudan 28 lutego 2020: W ramach wizyty planowane jest uzupełnienie zapasów materiałowych fregaty oraz odpoczynek załogi po uczestnictwie w międzynarodowych ćwiczeniach morskich AMAN-2021) na Morzu Arabskim.

Admirał Grigorowicz to prawie 125-m jednostka projektu 11356P, wypierająca 4035 t, uzbrojona w ośmioprowadnicową pionową wyrzutnię pocisków rakietowych, z której startować mogą Kalibry-NK lub Oniksy. Uzbrojenie artyleryjskie stanowią uniwersalne działo kalibru 100 mm w wieży A-190 i dwa zestawy 30-mm sześciolufowych dział szybkostrzelnych AK-630M. Na pokładzie lotniczym i w hangarze bazować może śmigłowiec Ka-27PŁ lub Ka-31. Fregata została zbudowana w kaliningradzkiej stoczni Jantar, a weszła w skład Floty Czarnomorskiej 10 marca 2016 (Rosyjskie okręty ostrzelały cele w Syrii, 2017-06-23). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.