Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Złota Orda w akcji

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 04 marca 2021

Projekt Golden Horde (Złota Orda – nazwa nawiązuje do historycznego państwa mongolskiego) realizowany przez Air Force Research Laboratory’s (AFRL, laboratorium badawcze wojsk lotniczych Stanów Zjednoczonych Ameryki) ma na celu opracowanie systemów opartych na sztucznej inteligencji, które mogłyby umożliwić sieciocentryczne działanie różnych typów uzbrojenia precyzyjnego w ramach autonomicznego roju, obserwując dynamiczne zmiany na polu bitwy i reagując na nie w czasie rzeczywistym (np. optymalizując profile ataku), zwiększając w ten sposób skuteczność wykonania zadania.

Dotychczas w ramach projektu Golden Horde przeprowadzono dwie próby zrzutu CSDB / Zdjęcia: US Air Force

Pierwsza próba zrzutu tzw. Collaborative Small Diameter Bombs (współpracujących ze sobą bomb o małej średnicy, będących zmodyfikowanymi SDB) została przeprowadzona 15 grudnia 2020. Jak podaje wojsko CSDB szybko nawiązały ze sobą łączność za pomocą radiostacji programowalnej, a ich głowice samonaprowadzające wykryły źródło zakłóceń sygnału GPS. Bomby działały zgodnie ze zdefiniowanymi wcześniej zasadami użycia i ustaliły, że emiter zakłóceń nie był celem o najwyższym priorytecie.

Następnie bomby współdziałały ze sobą, aby zidentyfikować dwa cele o najwyższym priorytecie. Jednak z powodu nieprawidłowego pobrania oprogramowania uzbrojenia, polecenia dotyczące współdziałania nie zostały wysłane do układów nawigacyjnych CSDB i bomby niemające zaktualizowanych informacji o lokalizacji celów uderzyły w bezpieczne miejsce na ziemi.

Kolejna próba CSDB odbyła się 19 lutego 2021. 4 CSDB zostały podwieszone pod skrzydło samolotu wielozadaniowego F-16D z 40th Flight Test Squadron (40. eskadry doświadczalnej). Wojsko opublikowało zdjęcia z próby, na których widać cztery kłęby dymu i pyłu w miejscach trafienia bomb a poligonie w pobliżu bazy Holloman w Nowym Meksyku. Nie podano jednak, czy CSDB trafiły w wyznaczone wcześniej cele i czy próba odbyła się bez problemów.

Rozwiązania zastosowane w CSDB mogłyby zostać wdrożone także w innych typach uzbrojenia, np. pocisku manewrującym AGM-158 Joint Air-to-Surface Standoff Missile (JASSM). Dzięki temu można by zrzucić rój JASSM w bezpiecznej odległości od OP przeciwnika, aby następnie krążył i identyfikował cele, a następnie je atakował. Analogicznie można by zmodyfikować cel pozorny ADM-160 Miniature Air-Launched Decoy (MALD), co zapewniłoby lepszą ochronę wielozadaniowych samolotów bojowych wykonujących uderzenia na cele naziemne i OP (B-1B zrzuca JASSM, 2020-12-11, F-16 ćwiczą użycie JASSM , 2020-07-27, Kontrakt na projekt JASSM-XR, 2018-09-12, Zakończenie testów w locie AMD-160B, 2008-02-28).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.