Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Test największej bomby paliwowo-powietrznej

Lotnictwo wojskowe, 12 września 2007

Kanał 1 rosyjskiej telewizji poinformował o próbie największej na świecie bomby paliwowo-powietrznej. Wcześniej, w 2003 podobne próby prowadzili Amerykanie, nazywając swoją bombę (9,5-tonowa MOAB, o 40% cięższa niż BLU-82, wcześniej największa niejądrowa bomba w arsenale USA, używana w Wietnamie, Iraku i Afganistanie) matką wszystkich bomb. W nawiązaniu do tego określenia Rosjanie swoją, większą od amerykańskiej, nazywali tatą wszystkich bomb. Masa ładunku paliwowego w rosyjskiej bombie jest co prawda mniejsza, ale moc wybuchu jest aż czterokrotnie większa niż w amerykańskim odpowiedniku. Temperatura w epicentrum wybuchu jest większa dwa razy, a powierzchnia rażenia aż 20 razy.

Masa ładunku wybuchowego rosyjskiej bomby wynosi 7100 kg, ekwiwalent trotylu - 44 t, a promień skutecznego rażenia - 300 m

Według zastępcy szefa Sztabu Generalnego WS RF, Aleksandra Rukszina, testowaną bombę można porównać pod względem mocy z ładunkiem jądrowym. Ma ona jednak tę zaletę, że nie zanieczyszcza środowiska skażeniem promieniotwórczym. Jest też od bomby jądrowej znacznie tańsza przy podobnych efektach działania.

Nowa bomba ma zastąpić ładunki jądrowe małej mocy w wielu zastosowaniach taktycznych. Jej rozwój i ewentualne użycie nie narusza przy tym umów międzynarodowych ograniczających zbrojenia.

Bomba paliwowo-powietrzna niszczy obiekty i siłę żywą falą uderzeniową i wysoką temperaturą. Wytwarza ją rozpylona substancja chemiczna po zainicjowaniu wybuchu w optymalnym momencie. W obszarze wybuchu wytwarza się wysokie podciśnienie i spalany jest zawarty w atmosferze tlen. Rosjanie twierdzą, że swój ładunek opracowali wykorzystując zdobycze nanotechnologii.


Drukuj Góra