Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

3 km od bazy Giro

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 05 września 2009

3 września minister ON Bogdan Klich zapewniał, że 3 km od bazy Giro polscy żołnierze są bezpieczni. Wczoraj w tej odległości od bazy zginął jeden żołnierz, a 5 innych zostało rannych.

Zdjęcie: ISAF

- Jeszcze w kwietniu zastanawiałem się, czy żołnierzy stąd nie ewakuować. Teren wokół bazy nie był pod kontrolą, z okolicznych wzgórz można było się spodziewać ostrzałów. W ciągu czterech miesięcy udało się rozszerzyć strefę bezpieczeństwa do 3 kilometrów - powiedział minister Klich w czasie wizyty w Afganistanie. Odpowiadał w ten sposób na powszechna krytykę stanu wyposażenia PKW w Afganistanie.

Żołnierz, który zginął, to saper z 5. pułku inżynieryjnego ze Szczecina, plutonowy Marcin Poręba. Transporter opancerzony Rosomak, którym jechał, wpadł na minę (zapewne improwizowaną) o dużej sile rażenia wczoraj ok. 15:30 czasu polskiego. Rannych żołnierzy śmigłowiec ewakuacji medycznej przetransportował do bazy w Ghazni. Odnieśli oni rany odłamkowe rąk i nóg. Najciężej ranny ma złamaną kość udowej i uraz miednicy. Stan czterech rannych żołnierzy określa się jako lekki i średni, u piątego stwierdzono szok pourazowy.

Plutonowy Marcin Poręba to jedenasty Polak, który zginął w Afganistanie. Brał już udział w misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku na przełomie 2003 i 2004, z pierwszą, przygotowawczą grupą żołnierzy. Plut. Poręba na misję do Afganistanu wyjechał w kwietniu br. Był dowódcą patrolu saperskiego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.