Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa jednostka wojsk specjalnych

Strategia i polityka, 06 września 2009

Bez specjalnego rozgłosu w Krakowie tworzona jest czwarta elitarna formacja podległa Dowództwu Wojsk Specjalnych (DWS) - Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia (JWDiZ) im. Augusta Fieldorfa-Nila.

Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia powstała na mocy decyzji ministra obrony narodowej w grudniu 2008, zaś jej formowanie rozpoczęło się w styczniu bieżącego roku. Obecnie, według informacji rzecznika DWS, jednostka prowadzi nabór kandydatów (zawodowi szeregowi byli poddawani kwalifikacji pod koniec marca 2009) oraz pozyskuje potrzebny sprzęt i wyposażenie. Do końca 2009 oddział ma mieć około jednej czwartej stanu ukompletowania, zaś w grudniu 2010 zyskać zdolność do samodzielnego działania. Obecnym dowódcą JWDiZ jest płk Mariusz Skolimowski. Większość kadry stanowią żołnierze służący wcześniej w innych jednostkach Wojsk Specjalnych.

Od strony formalnej nowy oddział odpowiadać ma m.in. za wsparcie informacyjne i logistykę działań innych jednostek podległych DWS (Nowa siedziba DWS, 2008-12-03), zarówno na terenie Polski, jak i poza jej granicami, a także zabezpieczenie operacji polskich komandosów. W praktyce oznacza to funkcjonowanie na pograniczu wywiadu osobowego (HUMINT) i technicznego (SIGINT) oraz działań specjalnych, przez co będzie to najbardziej tajny i najmniej znany z oddziałów polskich Wojsk Specjalnych, nie jest również wymieniany na stronie internetowej DWS.

JWDiZ jest polskim odpowiednikiem, owianej mgłą tajemnicy, około 100-osobowej, zmieniającej co kilka lat nazwy, amerykańskiej FOG/USAISA (Field Operations Group od 1979 do 1981, US Army Intelligence Support Activity od 1981 do 1989, która od tego czasu działa pod, losowanymi przez komputer, zmienianymi co dwa lata kryptonimami m.in. Centra Spike, Torn Victor, Cementery Wind, Gray Fox), wspierającej działania przeciwko terroryzmowi na całym świecie i blisko współpracującej z antyterrorystycznymi CAG (Combat Applications Groups, nazywanej Delta Force) oraz NSWDG (Naval Special Warfare Development Group, popularnie określanej jako DEVGRU lub SEAL Team Six).

Dowództwu Wojsk Specjalnych podlegają obecnie cztery jednostki: warszawska Wojskowa Formacja Specjalna GROM (JW 2305), lubliniecki 1. Pułk Specjalny Komandosów (JW 4101), gdyńska Morska Jednostka Działań Specjalnych MW Formoza (JW 4026) i właśnie tworzona w Krakowie Jednostka Wsparcia Dowodzenia i Zabezpieczenia (JW 4724). Łącznie liczebność Wojsk Specjalnych oceniana jest na około 1500 żołnierzy.

Stworzenie JWDiZ jest elementem rozwoju polskich Wojsk Specjalnych, który obejmuje również rozwijanie nowych zespołów bojowych w WFS GROM, 1. Pułku Specjalnym oraz MJDS, jak również wydzielenie z Sił Powietrznych eskadry działań specjalnych (będącej odpowiednikiem amerykańskiego 160th Special Operations Aviation Regiment (Airborne), znanego pod nazwą Nightstalkers), mającej wspierać działania pozostałych formacji. Wszystko to ma pozwolić na zwiększenie ich zdolności do prowadzenia operacji w ramach działań samodzielnych i sojuszniczych, jak również usprawnić dowodzenie komponentami narodowym i - jeżeli zajdzie taka potrzeba - również koalicyjnym.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.