Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IRIS-T dla Tornado i Typhoona

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 08 września 2009

Arabia Saudyjska wybrała kpr powietrze-powietrze IRIS-T jako uzbrojenie swych samolotów Tornado i Typhoon.

IRIS-T (Infra Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) powstał jako efekt międzynarodowego programu 6 państw europejskich i Kanady (która ostatecznie wycofała się z projektu). Jego głównym twórcą jest niemiecka Diehl BGT Defence (Niemcy mają 46-% udział w programie). IRIS-T może być wystrzeliwany z tych samych wyrzutni, co AIM-9 Sidewinder. W bieżącym roku ok. 700 pocisków tego typu ma zostać dostarczonych państwom uczestniczącym w programie (Niemcy, Włochy, Grecja, Norwegia, Szwecja, Hiszpania oraz Austria). Do tej pory zamówiono ponad 4 tysiące kpr IRIS-T.

IRIS-T to nowoczesny pocisk kierowany samonaprowadzający się nad podczerwień z głowicą o dużej czułości. Jego zasięg wynosi do 25 km. Pochodne IRIS-T mogą być używane w systemach naziemnych i okrętowych.

Arabia Saudyjska posiada obecnie ok. 130 samolotów Tornado, zamówiła też w Wielkiej Brytanii 72 myśliwce Typhoon za 4,43 mld USD, co spotkało się z silnymi protestami USA i oskarżeniami o korupcję. W przyszłości Arabia Saudyjska może zamówić kolejnych 70 Typhoonów.

Nie podano liczby zamówionych przez Arabię saudyjską kpr IRIS-T. Dla 200-250 samolotów może być ich potrzebnych kilkaset. Cena jednego pocisku wynosi ok. 400 tys. euro.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.