Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polskie sankcje wobec Nord Stream II

Strategia i polityka, Służby państwowe, 27 marca 2021

Jeden z wiceministrów infrastruktury poinformował, że dwa statki, które są własnością niemieckiego armatora, ale pływają pod polską banderą, od 25 marca 2021 są traktowane jako jednostki łamiące sankcje dotyczące budowy gazociągu Nord Stream 2. Dotyczy to jednostek Krebs geo i Krebs jet. Obie jednostki są własnością niemieckiego przedsiębiorstwa Krebs. Zapewniają dostawę personelu na pokłady układarek oraz nadzorują strefy bezpieczeństwa na terenie budowy gazociągu.

Mała szybka jednostka pływająca Krebs Jet / Zdjęcie: MarineTraffic

W ślad za wypowiedzią wiceministra, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni poinformował na jego stronie, że z uwagi na stan wyższej konieczności i bezpieczeństwo państwa, utraciły ważność dokumenty bezpieczeństwa jednostek pływających Krebs geo i Krebs jet. Obie jednostki są zarejestrowane w Izbie Morskiej w Gdańsku. Co więcej, ich właściciel jest zarejestrowany w Polsce i jest wpisany do KRS.

Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło procedurę wyrejestrowania statków Krebsa spod polskiej bandery. Zdaniem wiceministra, jeśli MSZ posiada odpowiednie analizy [?], nie powinno być z tym problemów w Izbie Morskiej. Statki są traktowane jako łamiące sankcje (głównie jednostronnie i bez podstaw prawnych nałożone przez USA) dotyczące budowy Nord Stream 2.

Mały statek pasażerski Krebs geo / Zdjęcie: MarineTraffic

Według MI, od wczoraj Krebs geo i Krebs jet nie powinny pojawiać się na polskich wodach. - W innym przypadku zastrzegamy sobie prawo do ich zatrzymania celem przeprowadzenia inspekcji – powiedział wiceminister. Dodał, że procedura wobec tych dwóch jednostek rozpoczęła się już w styczniu. - Odpowiednie dokumenty zostaną przesłane do Sądu Okręgowego w Gdańsku i Izby Morskiej.

Krebs geo (MMSI 261025530) to niewielka jednostka pasażerska, o długości 27 m. Z kolei Krebs Jet (MMSI: 261018610) to szybka jednostka o długości 15 m. Oba statki operują obecnie w rejonie Rostoku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.