Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjskie komponenty na niemieckich OP

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 28 marca 2021

Niemiecki Bild dam Sonntag ujawnił, że na niemieckich okrętach instalowane są systemy nawigacyjne produkowane przez rosyjską Tranzas (Transas) z St. Petersburga. Współpraca miała rozpocząć się w 2005. Od tego czasu Tranzas dostarczył wyposażenie dla 100 niemieckich okrętów.

Navi-Sailor 4000 ECDIS to nawigacyjny system informacyjny, który wyświetla informacje o położeniu z czujników nawigacyjnych na elektronicznych mapach nawigacyjnych / Ilustracja: Transas

Tranzas kontynuował w ostatnich latach dostawy dla Deutsche Marine. Dostarczał m.in. systemy nawigacyjne dla okrętów podwodnych. Navi-Sailor 4000 trafił na pokład U35 (S185, w eksploatacji od marca 2015) i U36 (S186, od października 2016) – obu klasy Type 212A.

W odpowiedzi na pytanie dziennikarzy, resort obrony RFN stwierdził, że kontroluje zagrożenia w cyberprzestrzeni. Nieoficjalnie oficerowie Deutsche Marine mówią jednak o zagrożeniu stwarzanemu przez systemy kupowane poza państwami NATO. Mogą je bowiem wykorzystać obce służy wywiadowcze.

Kompania Tranzas powstała w 1990 w St. Petersburgu. Zajmuje się m.in. projektowaniem morskich systemów nawigacyjnych zarówno dla jednostek cywilnych, jak i wojskowych. W 2018 Tranzas został wykupiony przez fińską Wartisla. Oddział zajmujący się systemami wojskowymi pozostał jednak w St. Petersburgu. Nadal jest głównym dostawcą morskich systemów nawigacyjnych dla rosyjskiej floty (WMF FR).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.