Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Radar pasywny na Peskadorach

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 29 marca 2021

Tajwańska gazeta Youth Daily News, wydawana przez resort obrony, opublikowała zdjęcia mobilnego pasywnego systemu radarowego, który został przetransportowany na wyspę Penghu (Peskadory). Na zdjęciach można zobaczyć pojazd z systemem opuszczający okręt desantowy. Zdjęcia zostały opublikowane zapewne przypadkowo. Oryginalny artykułu został już usunięty z Internetu.

Zmodernizowany radar pasywny, zaprojektowany przez NCSIST, zdolny do wykrywania samolotów stealth, wyjeżdża z okrętu desantowego na Peskadorach / Zdjęcie: Youth Daily News

System widoczny na zdjęciu z Youth Daily News nie był dotąd pokazany publicznie. Zapewne jest to wersja rozwojowa radaru opracowanego przez National Chung-Shan Institute of Science and Technology (NCSIST) – Bistatic Radar Passive Receiver System (BRPRS). Jest od niego większy i zmodernizowany z wykorzystaniem nowych możliwości technologicznych. Dwa BRPRS weszły do linii w 2018, a na 2020 planowano ich produkcję seryjną.

Peskadory to należący do Republiki Chińskiej archipelag składający się z 90 wysepek i raf koralowych znajdujących się w Cieśninie Tajwańskiej. Położone na zachód od wyspy Tajwan, między Morzem Południowochińskim a Wschodniochińskim, mają strategiczne znaczenie dla kontrolowania wód oddzielających Tajwan od ChRL. Nad cieśniną regularnie latają chińskie samoloty różnych typów, co Republika Chińska uznaje za prowokacje.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.