Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kanada zainteresowana A330 MRTT

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Strategia i polityka, 02 kwietnia 2021

Rząd Kanady przyznał Airbusowi status oferenta w przetargu na strategiczny samolot tankująco-transportowy (Strategic Tanker Transport Capability, STTC), uruchomionym w celu zastąpienia wielozadaniowych tankowców Royal Canadian Air Force (RCAF, królewskich wojsk lotniczych Kanady) CC-150 Polaris (Airbus A310 MRTT). Kanadyjczycy mają na stanie 5 Polarisów, w tym jeden przystosowany do przewozu VIP-ów i dwa tankowce.

Najprawdopodobniej A330 MRTT zastąpią w służbie RCAF używane obecnie CC-150 Polaris / Zdjęcie: MO Kanady

Zaproszenie do kwalifikacji (ITQ), wysłane na początku 2021, stanowiło potwierdzenie zdolności A330 MRTT do spełnienia wymagań projektu, który przechodzi teraz do kolejnego etapu – zaproszenia do składania ofert. Projekt zapytania ofertowego (RfP) spodziewany jest w III kwartale br.

Program STTC ma doprowadzić do zastąpienia floty CC-150 Polaris nowymi samolotami zdolnymi do wykonania szerokiego zakresu misji, w tym operacji NATO i NORAD, od tankowania w powietrzu po strategiczny transport lotniczy i ewakuację medyczną w wymiarze narodowym.

Simon Jacques, prezes Airbus Defence and Space Canada, powiedział: A330 MRTT jest jedynym dostępnym wielozadaniowym tankowcem nowej generacji, sprawdzonym w boju. Został certyfikowany do tankowania większości zachodnich samolotów, w tym obecnych myśliwców RCAF, samolotów transportowych i wyspecjalizowanych samolotów. Ma na koncie ponad 250 tys. godzin lotu w barwach wojsk lotniczych 13 krajów, w tym kluczowych sojuszników z NATO i partnerów programu Five Eyes, takich jak Australia i Wielka Brytania (Brazylia nabywcą MRTT?, 2021-03-05, KC-30A tankuje P-8A RAAF, 2020-10-23)


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.