Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Druga brytyjsko-katarska eskadra

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 02 kwietnia 2021

Royal Air Force (królewskie wojska lotnicze W. Brytanii) i Alquwwat Aljawiyat Alqataria (wojska lotnicze emiratu Kataru) utworzą drugą wspólną eskadrę. Jej działalność zostanie zainaugurowana we wrześniu br.

Jednostka będzie wyposażona w 9 nabytych przez Katar samolotów szkolenia zaawansowanego Hawk T2 Mk167, które są obecnie budowane w zakładach BAE Systems w Warton w Lancashire. Miejscem stacjonowania eskadry będzie baza RAF Leeming, gdzie zostaną dokonane międzynarodowe inwestycje w nową infrastrukturę i obiekty szkoleniowe, w tym także symulator lotu samolotu Hawk.

Stacjonująca w Leeming połączona eskadra wyposażona w samoloty Hawk T2 Mk167 będzie zajmować się szkolić personelu RAF i Alquwwat Aljawiyat Alqataria / Zdjęcie: MO W. Brytanii

W obliczu nowych i pojawiających się zagrożeń niezwykle ważne jest, abyśmy współpracowali z naszymi międzynarodowymi sojusznikami, aby stawić czoła naszym wspólnym wyzwaniom w zakresie bezpieczeństwa, czego przykładem są nasze długotrwałe stosunki z Katarem. Pracując razem, nadal dzielimy się umiejętnościami i wiedzą, jednocześnie promując globalne bezpieczeństwo i zapewniając dobrobyt. Cieszę się, że RAF Leeming została wybrana na bazę drugiej połączonej eskadry brytyjsko-katarskiej – stwierdził sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallach.

To ważny krok w stale rozwijającym się partnerstwie wojskowym, które łączy wojska lotnicze Kataru i Wielkiej Brytanii. Połączona eskadra szkoleniowa wyposażona w samoloty Hawk jest integralnym elementem zwiększania interoperacyjności i między obydwoma wojskami lotniczymi, co prowadzi do ściślejszej współpracy w przyszłych wysiłkach wojskowych i pokojowych – dodał wicepremier i minister stanu ds. obrony Kataru dr Khalid bin Mohamed Al Attiyah.

Oprócz tego Londyn zdecydował o wysłaniu od lipca bieżącego roku do Kataru jednego ze swoich wielozadaniowych samolotów transportowo-tankujących Voyager. Będzie on stacjonował na Bliskim Wschodzie rotacyjnie w ciągu najbliższych 2 lat, aby zapewnić szkolenie w zakresie tankowania w powietrzu dla pilotów samolotów bojowych Alquwwat Aljawiyat Alqataria. Rotacje Voyagerów w Katarze będą także skoordynowane z potrzebami operacyjnymi i szkoleniowymi Wielkiej Brytanii (Epic Skies IV, 2020-12-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.