Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Subkarabinki dla Brytyjczyków

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 11 września 2009

Za trzy miesiące mają rozpocząć się testy polowe proponowanych brytyjskiej armii subkarabinków, mających zastąpić dotychczas używane konstrukcje. Nowa broń ma trafić do uzbrojenia w lipcu 2010.

Niemiecki subkarabinek HK416 z wysuwaną kolbą i skróconą lufą, pozwalającą zachować niewielką długość (560 mm) całkowitą konstrukcji bazującej na zmodyfikowanym M4

W lipcu 2009 brytyjskie ministerstwo obrony ogłosiło przetarg na 300 modeli broni, określanych jako 5.56mm Close Quarter Lethality (CQL), mających charakteryzować się zdolnością skutecznego zwalczania celów żywych pozbawionych osłon balistycznych na dystansie do 200 metrów. W praktyce chodzi o małogabarytowe subkarabinki kalibru 5,56 mm x 45, o długości całkowitej z kolbą złożoną nie przekraczającej 500-560 mm, przeznaczonych głównie dla jednostek specjalnych, jako następcy dotychczas używanych 9-mm pistoletów maszynowych MP5.

Oferowany w przetargu na CQL przez Sabre Defence Industries subkarabinek XR15-A4 Micro z 190-mm lufą

W założeniach określono, że ma być to konstrukcja już gotowa, prosto z półki, z wysuwaną lub składaną kolbą, dostosowana do strzelców prawo- i leworęcznych, zabezpieczona przez korozją, oferowana z celownikiem kolimatorowym lub holograficznym, mająca możliwość mocowania na lufie tłumika dźwięku SureFire. Testy polowe nowej broni mają rozpocząć się w grudniu 2009, zaś testy klimatyczne od lutego 2010.

SIG Sauer SIG556 będący jednym z konkurentów na broń zastępującą subkarabinki L22A2 oraz pistolety maszynowe MP5

Na londyńskiej wystawie DSEi można się zapoznać z niektórymi konstrukcjami oferowanymi w przetargu na CQL. Swoje subkarabinki do testów dostarczyli m.in. H&K, SIG Sauer, DPMS, LMT, Sabre Defence, Beretta i FN Herstal.

Zdjęcia: Remigiusz Wilk


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.