Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Subkarabinki dla Brytyjczyków

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 11 września 2009

Za trzy miesiące mają rozpocząć się testy polowe proponowanych brytyjskiej armii subkarabinków, mających zastąpić dotychczas używane konstrukcje. Nowa broń ma trafić do uzbrojenia w lipcu 2010.

Niemiecki subkarabinek HK416 z wysuwaną kolbą i skróconą lufą, pozwalającą zachować niewielką długość (560 mm) całkowitą konstrukcji bazującej na zmodyfikowanym M4

W lipcu 2009 brytyjskie ministerstwo obrony ogłosiło przetarg na 300 modeli broni, określanych jako 5.56mm Close Quarter Lethality (CQL), mających charakteryzować się zdolnością skutecznego zwalczania celów żywych pozbawionych osłon balistycznych na dystansie do 200 metrów. W praktyce chodzi o małogabarytowe subkarabinki kalibru 5,56 mm x 45, o długości całkowitej z kolbą złożoną nie przekraczającej 500-560 mm, przeznaczonych głównie dla jednostek specjalnych, jako następcy dotychczas używanych 9-mm pistoletów maszynowych MP5.

Oferowany w przetargu na CQL przez Sabre Defence Industries subkarabinek XR15-A4 Micro z 190-mm lufą

W założeniach określono, że ma być to konstrukcja już gotowa, prosto z półki, z wysuwaną lub składaną kolbą, dostosowana do strzelców prawo- i leworęcznych, zabezpieczona przez korozją, oferowana z celownikiem kolimatorowym lub holograficznym, mająca możliwość mocowania na lufie tłumika dźwięku SureFire. Testy polowe nowej broni mają rozpocząć się w grudniu 2009, zaś testy klimatyczne od lutego 2010.

SIG Sauer SIG556 będący jednym z konkurentów na broń zastępującą subkarabinki L22A2 oraz pistolety maszynowe MP5

Na londyńskiej wystawie DSEi można się zapoznać z niektórymi konstrukcjami oferowanymi w przetargu na CQL. Swoje subkarabinki do testów dostarczyli m.in. H&K, SIG Sauer, DPMS, LMT, Sabre Defence, Beretta i FN Herstal.

Zdjęcia: Remigiusz Wilk


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.