Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Problemy z marsjańskim śmigłowcem NASA

Astronautyka, 11 kwietnia 2021

Pierwszy lot Ingenuity, bezzałogowego śmigłowca zabranego na Marsa w ramach misji NASA Perseverance, został przełożony o co najmniej kilka dni po nieudanym teście wirnika. Test został przeprowadzony wieczorem 9 kwietnia 2021, już po opuszczeniu przez mały śmigłowiec stanowiska na pojeździe marsjańskim. Próba rozpędzenia przeciwbieżnych wirników do 2500 obr./min. została automatycznie przerwana po wykryciu problemu. Stało się to podczas próby przejścia komputera pokładowego z trybu Pre-Flight do trybu Flight. Wyłączenia dokonał zegar nadzorujący wykonywanie sekwencji poleceń.

Śmigłowiec NASA Ingenuity odblokował łopaty wirnika, umożliwiając im swobodne obracanie się i opuszczenie łazika Perseverance 7 kwietnia 2021, 47. dnia misji na Marsie / Zdjęcie: NASA – JPL-Caltech – ASU

Dane dotyczące przebiegu testu zostały przesłane na Ziemię. Teraz inżynierowie NASA muszą je przeanalizować, aby znaleźć rozwiązanie, które pozwoli na bezpieczne wykonywanie misji bsl. Test rozpędzenia do dużej prędkości obrotowej był ostatnim przed rozpoczęciem lotów badawczych. Na Marsie wirniki muszą być znacznie wydajniejsze niż na Ziemi, bo gęstość atmosfery jest tam sto razy mniejsza.

Planowany na dziś lot Ingenuity odbędzie się nie wcześniej niż 14 kwietnia 2021.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.