Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjskie rakiety dla Wenezueli

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 12 września 2009

Po powrocie z 11-dniowego objazdu po kilku krajach, prezydent Wenezueli Hugo Chavez oznajmił, że jego kraj kupi rosyjskie rakiety balistyczne.

Według BBC, Chavez mówił o rakietach krótkiego zasięgu - do 300 km, i dużej dokładności trafienia. Chodzi więc zapewne o rakiety Iskander. Chavez poinformował, że znajdą się one w Wenezueli już wkrótce. I nie będą miały charakteru ofensywnego, a obronny.

Wenezuela zamierza kupić też rosyjskie czołgi - zmodernizowane T-72 i T-90, o czym informowano już wcześniej. Według rosyjskiego prezydenta, Dmitrija Miedwiediewa, wszystkie te zakupy mają być realizowane na kredyt. Miedwiediew oświadczył przy tym, że Rosja sprzeda Wenezueli wszelkie uzbrojenie, które ten kraj zamówi.

Wenezuela pozostaje w ostrym konflikcie z sąsiednią Kolumbią. Powodem konfliktu jest między innymi bliska współpraca tej drugiej ze Stanami Zjednoczonymi, do budowy amerykańskich baz w Kolumbii włącznie, co może zakłócić równowagę sił w regionie.

Wenezuela z kolei zacieśnia stosunki z Rosją, m.in. kupując od niej uzbrojenie (Pierwsze 200 Igieł-S w Wenezueli, T-72 dla Wenezueli, Ostatni Su-30MKV dla Wenezueli). W ub.r. odbyły się wspólne manewry morskie obu krajów (Wenezuelsko-rosyjskie ćwiczenia).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.