Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Port Sudan nadal dostępny dla Rosji

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, 01 maja 2021

Ambasada Rosji w stolicy Sudanu – Chartumie stanowczo zaprzeczyła w specjalnym oświadczeniu informacjom o zawieszeniu umowy dotyczącej udostępnienia flocie rosyjskiej (WMF) bazy morskiej Flamingo w Port Sudan na Morzu Czerwonym. To reakcja na informację kanału telewizyjnego Al-Arabija, powołującego się na źródło w nowym rządzie sudańskim, iż nowa ekipa rządowa w Chartumie zamroziła realizację porozumienia z Moskwą, podpisanego przez poprzedni gabinet, i wstrzymała dalszą dyslokację rosyjskich sił zbrojnych w Port Sudan. Według źródła Al-Arabija, nowy rząd w Chartumie zawiesił realizację porozumienia na wynajęcie Rosji bazy morskiej w Port Sudan na 25 lat z 20 grudnia 2020 do czasu jej formalnego zatwierdzenia przez parlament, Radę Suwerenności Sudanu i nowy gabinet zgody narodowej w całości.

Rosyjska fregata rakietowa Admirał Grigorowicz w Port Sudan. Jednostka projektu 11356P, wypierająca 4035 t, uzbrojona jest w ośmioprowadnicową pionową wyrzutnię pocisków rakietowych, z której startować mogą pociski Kalibr-NK lub Oniks. Fregata została zbudowana w kaliningradzkiej stoczni Jantar, a weszła w skład Floty Czarnomorskiej 10 marca 2016 / Zdjęcie: MO FR

Ambasada FR w Chartumie podaje, że informacje przekazywane przez Al-Arabija, powtórzone przez media tego regionu Afryki, nie odpowiadają rzeczywistości. Placówka Rosji przekazała, że nie otrzymała od nowych władz sudańskich żadnych formalnych not w sprawie ograniczenia realizacji porozumienia o bazie floty rosyjskiej nad Morzem Czerwonym. Rosyjska dyplomacja stwierdza natomiast, że umowa umożliwiająca bazowanie w Port Sudan do 4 jednostek WMF i dyslokację 300 Rosjan, którzy mają zapewnić ochronę i obronę przeciwlotniczą bazy, wchodzi w życie dopiero po jej ratyfikacji przez obie strony. Ponieważ to się jeszcze nie wydarzyło, wszystkie takie wypowiedzi mają na celu zepsucie tradycyjnie przyjaznych stosunków między Federacją Rosyjską a Republiką Sudanu, niezależnie od sytuacji w polityce zagranicznej – napisano w oświadczeniu ambasady FR.

Tymczasem Al Mansour Bulad – rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Sudanu oświadczył agencji RIA Nowosti, że jego resort nie ma oficjalnego potwierdzenia zawieszenia umowy o utworzeniu rosyjskiej bazy wojskowej na Morzy Czerwonym. Wiadomo, że porozumienie rosyjsko-sudańskie zawarte na 25 lat ma być automatycznie przedłużane na dalszych 10 lat, o ile żadna ze stron nie powiadomi drugiej o chęci jego wypowiedzenia na rok przed wygaśnięciem.

Pierwszy rosyjskim okrętem, który skorzystał 28 lutego 2021 z Port Sudan była fregata rakietowa Admirał Grigorowicz ze składu Floty Czarnomorskiej. Był to test nowej bazy, ponieważ fregata uzupełniła tam zapasy i dała możliwość odpoczynku załodze na lądzie podczas międzynarodowych ćwiczeń morskich AMAN-2021 na Morzu Arabskim. 1 marca 2021, tuż po Admirale Grigorowiczu, do bazy w Port Sudan zawinął niszczyciel rakietowy US Navy DDG-81 – USS Winston S. Churchill.

10 lutego 2021 w Chartumie ukonstytuował się rząd Abdalla Hamdoka. 26 marca nowy gabinet porozumiał się z Bankiem Światowym w sprawie zobowiązań finansowych Sudanu, otrzymując 2 mld USD w formie grantów z International Development Association. Rosja planowała dostarczyć poprzedniemu rządowi w Chartumie sprzęt obrony przeciwlotniczej i myśliwce Su-27.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.