Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Oferty w programie HX złożone

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 02 maja 2021

Do 30 kwietnia 2021 Departament Logistyki Wojsk Obronnych Finlandii otrzymał ostateczne oferty (Best and Final Offers, BAFO) w programie zakupu myśliwców wielozadaniowych – HX Fighter Programme. Mają one zostać ocenione do jesieni. Do końca 2021 rząd fiński ma wybrać najlepszego dostawcę i ofertę, by zamówić myśliwce i wyposażenie towarzyszące.

Zdjęcie: Suomen ilmavoimat

Z dostępnych informacji wynika, że tylko dwóch uczestników przetargu złożyło pełne oferty. Boeing był pierwszym, który to zrobił. Jego oferta obejmuje 50 jednomiejscowych wielozadaniowych F/A-18E Super Hornet i 14 dwumiejscowych samolotów walki elektronicznej EA-18G Growler. Z kolei oferta Saab Aerospace obejmuje 64 jednomiejscowe samoloty myśliwskie Saab 39E Gripen i dwie lotnicze platformy wczesnego ostrzegania i kontroli (AEW&C) Bombardier Global 6000 GlobalEye, a także systemy uzbrojenia rakietowego. Z harmonogramu produkcji wynika, że myśliwce byłyby dostarczane w latach 2025-2030, a początkową zdolność operacyjna (IOC) osiągnęłyby do 2027. Przewidywane lata dostawy GlobalEye to 2026 i 2027.

Pozostali oferenci – Lockheed Martin, Dassault i konsorcjum Eurofighter złożyli mniej precyzyjne oferty. W swoich BAFO nie podali m.in. liczby oferowanych myśliwców i harmonogramów dostaw.

Fiński przetarg na następców myśliwców F-18 Hornet wystartował wiosną 2018 po wysłaniu przez Departament Logistyki wstępnego zaproszenia do składania ofert i wzięcia udziału w fazie negocjacji. Szczegółowe zaproszenie do składania ofert zostało wysłane w październiku 2019, a odpowiedzi wpłynęły w styczniu 2020. Na początku 2020 w bazie Pirkkala niedaleko Tampere odbyły się testy pięciu oferowanych samolotów – HX Challenge 2020.

Parlament fiński zatwierdził kwotę 9,4 mld EUR na zakup myśliwców wielozadaniowych w celu zastąpienia floty F-18 Hornet. Na pokrycie kosztów związanych z przygotowaniem programu przyznano 21 mln EUR. Wybór myśliwca wielozadaniowego ma uwzględniać cztery czynniki: parametry wojskowe, bezpieczeństwo dostaw, współpracę przemysłową i koszty. Implikacje dla polityki bezpieczeństwa i obrony będą oceniane oddzielnie, poza formalną procedurą przetargową.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.