Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Astro przejmuje Horizon

Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, 02 maja 2021

Astro Aerospace z siedzibą w Teksasie ogłosiło 30 kwietnia 2021, że osiągnęło porozumienie w sprawie przejęcia spółki Horizon Aircraft z siedzibą w Kanadzie – projektanta samolotów eVTOL. W umowie związanej z planami wejścia Astro na giełdę Nasdaq, amerykańskie przedsiębiorstwo poinformowało, że przejmie pełną własność Horizon w zamian za 5 milionów jej akcji zwykłych. Zobowiązało się zapewnić Horizon co najmniej 1,5 mln USD jako budżet operacyjny w pierwszym roku. Środki mają zostać przekazane w dwóch ratach po 750 tys. USD w ciągu trzech miesięcy od sfinalizowania transakcji, co ma nastąpić w połowie maja. Jeśli Horizon wyprodukuje działający demonstrator technologii w skali 1:2 w ciągu 12 miesięcy od zawarcia umowy, otrzyma dodatkowe 2 miliony udziałów. Liczba ta zmniejszy się do 1,5 mln akcji, jeśli zadanie potrwa 18 miesięcy.

Wizja 5-miejscowego samolotu Cavorite X5 eVTOL z napędem wentylatorem projektowanego przez Horizon Aircraft / Ilustracja: Horizon Aircraft

Horizon wcześniej informowała, że może potrzebować około 100 mln USD, aby ukończyć certyfikację typu 5-miejscowego samolotu Cavorite X5 eVTOL z napędem wentylatorem. Ma on mieć zasięg nieco ponad 300 mil. Obecnym celem jest oblot prototypu do 2025.

Horizon przeprowadził już ponad 200 lotów testowych modelu Cavorite X5. Jego konstrukcja obejmuje 16 wentylatorów kanałowych zainstalowanych w skrzydłach i usterzeniu. W fazie przelotu są one zakryte.

29 kwietnia w obrocie na rynku pozagiełdowym (OTC) akcje Astro były warte 3,60 USD. To oznacza kapitalizację w wysokości 54 mln USD. Na tej podstawie transakcja nabycia Horizon byłaby warta 18 mln USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.