Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Holenderskie cięcia

Strategia i polityka, 16 września 2009

W związku z oszczędnościami budżetowymi, w przyszłym roku kasa holenderskiego ministerstwa obrony skurczy się o ok. 255 mln Euro, co oznacza spadek wydatków wojskowych o 3%.


Zmniejszenie wpływów budżetowych spowodowane będzie także wolniejszym tempem sprzedaży zbędnego sprzętu. W 2010 zaplanowano pozbycie się 28 ostatnich Leopardów 2A6 z nadwyżek mobilizacyjnych. Czołgi tego typu - również wcześniejszych wersji - były dotąd podstawowym produktem eksportowym holenderskich wojsk lądowych, dostarczonym do Austrii, Norwegii, Kanady i Portugalii / Zdjęcie: MO Holandii

Holenderskie ministerstwo obrony poinformowało, że w ramach poszukiwania oszczędności budżetowych, w przyszłym roku planowane jest zmniejszenie wydatków o 65 mln Euro. W 2014 skutki obecnych decyzji powinny przełożyć się na oszczędności rzędu 174 mln Euro.

Dodatkowo zmniejszą się pozostałe wpływy, o 189 mln Euro. Spowodowane to jest wolniejszym tempem sprzedaży wyposażenia wojskowego ze zbędnych zapasów mobilizacyjnych oraz opóźnieniem realizacji programów centralnych. Łącznie spowoduje to okrojenie przyszłorocznego budżetu o ok. 255 mln Euro, co stanowi 3% bieżącego budżetu, wynoszącego ponad 8,5 mld Euro.

Ograniczenia spowodują przede wszystkim zmniejszenie funduszy na wydatki majątkowe: inwestycje infrastrukturalne oraz spowolnią tempo realizacji części programów wojskowych. Dotyczy to m.in. pozyskania transporterów kołowych Boxer, dodatkowego opancerzenia bwp CV-90 czy doposażenia śmigłowców Apache w systemy wykrywania stanowisk ogniowych przeciwnika. Wcześniej niż przewidywano zostaną wycofane z eksploatacji 2 samoloty transportowe Fokker 50.

Cięcia spowodują również niewielkie redukcje stanów osobowych, szczególnie w Operacyjnej Brygadzie Wsparcia. Nadal prowadzone będą starania dla wypełnienia wakatów na wielu stanowiskach. Proces naboru nowych żołnierzy i pracowników cywilnych zostanie jednak nieco zwolniony.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.