Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy K-MAX Titan

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Przemysł lotniczy, 09 maja 2021

Kaman Air Vehicles poinformowało o oblocie (w ostatnich dniach kwietnia 2021) zmodernizowanego śmigłowca bezzałogowego K-MAX Titan. Do końca maja mają zostać przetestowane dwa kolejne zmodernizowane K-MAX, należące do US Marine Corps. Nowy system – Titan ma być dostępny zarówno w wersji dla nowych śmigłowców, jak i jako pakiet modernizacyjny.

Zmodernizowany śmigłowiec bezzałogowy K-MAX Titan w pierwszym locie / Zdjęcie: Kaman Aerospace

K-MAX to bezzałogowiec z wirnikami przeciwbieżnymi o dużym udźwigu, przebudowany ze śmigłowca załogowego. Jest łatwy w obsłudze i zoptymalizowany do wykonywania powtarzalnych operacji z ładunkiem zewnętrznym. Może przenosić do 2720 kg, także w górach i przy wysokiej temperaturze.

USMC testuje K-MAX (oznaczenie wojskowe CQ-24A) od listopada 2011. Testy w Afganistanie miały trwać 6 miesięcy, ale przedłużone je do maja 2014. W 2016 bezzałogowce (numery A11496/FF-01 i A11497/FZ-02) przydzielono do Marine Operational Test And Evaluation Squadron (VMX) One dla prowadzenia eksperymentów z przewozem ładunków i dalszego rozwoju koncepcji ich użycia operacyjnego.

W kwietniu 2019 Kaman Aerospace otrzymało kontrakt na modernizację awioniki K-MAX. Ma ona zwiększyć możliwości działania autonomicznego. Modernizacja jest realizowana z wykorzystaniem systemu Titan i opartego na zestawie czujników pakietu Near Earth Autonomy. Równocześnie ze śmigłowcami modernizowana jest naziemna stacja kontroli i związane z nią wyposażenie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.