Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatni lot wahadłowca

Astronautyka, Strategia i polityka, 21 września 2009

Za rok odbędzie się ostatni lot amerykańskiego wahadłowca. NASA ogłosiła właśnie skład jego załogi. Po wrześniu 2010 międzynarodową stację kosmiczną zaopatrywać będą tylko rosyjskie Sojuzy.

Ostatnią misję, STS-133, zrealizuje 16 września 2010 lub później prom kosmiczny Discovery, który niedawno wrócił z orbity okołoziemskiej. W ciągu trwającego 8-10 dni lotu wahadłowiec ma dostarczyć moduły międzynarodowej stacji kosmicznej (ISS, International Space Station) - Permanent Logistics Module i czwarty ExPRESS Logistics Carrier.

Wszyscy wyznaczeni do ostatniego lotu astronauci uczestniczyli już w misjach kosmicznych i w większości są emerytowanymi pilotami USAF. Dowódcą lotu będzie płk Steven W. Lindsey (na zdjęciu), który znajdzie się w Kosmosie po raz piąty (wcześniejsze misje: STS-87 w 1997 i STS-95 w 1998 jako pilot, oraz STS-104 w 2001 i STS-121 w 2006 jako dowódca). Z Lindseyem polecą: płk Eric A. Boe jako pilot (wcześniej STS-126 w 2008), płk Benjamin Alvin Drew (STS-118 w 2007), Michael R. Barrat (przebywa na ISS od 26 marca, gdzie doleciał Sojuzem, ma wrócić - także Sojuzem - 11 października), płk Timothy L. Kopra (też był na ISS, poleciał 15 lipca STS-127 i wrócił 11 września STS-128) i Nicole P. Stott (przebywa na ISS, wylot 28 sierpnia STS-128, ma wrócić 12 listopada STS-129).

Do zakończenia swych trwających 29 lat misji amerykańskie wahadłowce wykonają jeszcze 6 lotów. Gdy przestaną latać, zaopatrywaniem międzynarodowej stacji kosmicznej będzie zajmować się jedynie rosyjskie Sojuzy. Dopiero po 2015 do akcji będą mogli wrócić Amerykanie, jeśli w terminie zrealizują program budowy pojazdu kosmicznego Orion i rakiet Ares I.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.