Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Green Pine dla Korei

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 21 września 2009

Południowokoreańska agencja zamówień wojskowych DAPA, wybrała w ubiegłym tygodniu izraelski radar EL/M-2080 Green Pine Block-B, jako element rodzimego systemu antybalistycznego. Jego dopełnieniem są m.in. ex-niemieckie Patrioty PAC-2.

DAPA dokonywała wyboru spośród 3 systemów. Amerykanie odmówili jednak sprzedaży swojego nowoczesnego radaru, pracującego w paśmie X. Dlatego pozostały tylko dwie oferty: holenderskiej filii Thalesa, że stacją M3R i izraelskiej Elty. Badania, przeprowadzone pod koniec sierpnia, potwierdziły jednak, że europejski radar nie spełnia wszystkich wymogów strony koreańskiej.

Dlatego Seul zdecydował się zakupić dwie stacje radiolokacyjne z Izraela. Według miejscowych mediów, jedna kosztuje ok. 83 mln USD. Umowa o ich pozyskaniu zostanie sfinalizowany w najbliższym czasie, a pierwsza dostawa spodziewana jest na początku przyszłego roku.

Super Green Pine zdolny jest wykrywać kilkadziesiąt pocisków balistycznych jednocześnie, z odległości do 800 km, co wystarcza do objęcie obserwacją całego terytorium Korei Północnej.

Radary, razem z rodzimymi systemami dowodzenia i przesyłu informacji oraz wyrzutniami przeciwlotniczymi, stworzą system obrony przed pociskami krótkiego i średniego zasięgu. Seul ocenia, że Pjongjang dysponuje ok. 600 pociskami rodziny Scud i 200 pociskami rodziny Rodong, jak również nielicznymi Taepodong-2 o zasięgu 6700 km.

Dopełnieniem izraelskich stacji będzie 48 wyrzutni Partiot PAC-2, zmodernizowanych pod kątem niszczenia pocisków balistycznych, a zakupionych w RFN za prawie 1 mld USD. 24 wyrzutnie już znalazły się w Korei, pozostałe trafią tam w ciągu najbliższych miesięcy.

Seul zakupił również 40 pocisków okrętowych SM-2 Block IIIB o zasięgu 160 km. Będą one odpalane z okrętów, wyposażonych w system Aegis (obecnie jeden niszczyciel Sejongdaewang-Ham, w przyszłości kilka jednostek). Pociski trafią do odbiorcy w 2010 i 2011. Docelowo Seul zamierza jednak wyposażyć swoją tarczę w najnowsze modele pocisków rodziny Standard Missile.

System koreański będzie w pełni kompatybilny z podobnym, tworzonym przez amerykański kontyngent w tym kraju.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.