Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Norwesko-holenderska współpraca

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 04 czerwca 2021

Norweska Forsvarsmateriell i holenderska Defensie Materieel Organisatie podpisały porozumienie w sprawie współpracy przy pozyskaniu i eksploatacji radarów wielozadaniowych Thales Ground Master 200 MM/C.

Dostawcą radarów Ground Master 200 jest oddział Thales Netherland / Ilustracja: Thales 

W ramach porozumienia Norwegia pozyska pięć stacji radiolokacyjnych z opcją na kolejne trzy. Wartość norweskiego zamówienia to 76,9 mln euro. Dostawy będą zrealizowane w latach 2023-2024.

Nawiązana współpraca zakłada powstanie wspólnego projektu, w którym jeden z norweskich managerów trafi do holenderskiej komórki projektowej. Wspólne doświadczenia z eksploatacji tego samego typu radaru umożliwią dalsze rozwijanie systemu. Możliwe jest także dołączenie do inicjatywy przyszłych posiadaczy Ground Master 200 MM/C. Holandia zakupiła dziewięć radarów tego typu w 2019. Ich dostawy rozpoczną się pod koniec 2022 i zakończą w 2024.

Ground Master 200 MM/C to trójwspółrzędny radar wielozadaniowy. Wyposażony jest w antenę AESA w technologii opartej na GaN pracującą w paśmie S. Wyposażony jest także w układ IFF. Radar przeznaczony jest do wykrywania, śledzenia i klasyfikacji pocisków artyleryjskich, pocisków manewrujących, samolotów, śmigłowców i bsl. W przypadku amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm radar może ją wykryć na dystansie ponad 50 km, zaś pociski rakietowe na dystansie ponad 70 km. Zasięg instrumentalny stacji przekracza 400 km.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.