Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie stawiają na zintegrowane grupy bojowe

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 10 czerwca 2021

W wywiadzie dla The Times of India Szef Sztabu Bhāratīyan Thalasēnā (wojsk lądowych Indii) gen. Manoj Mukund Naravane poinformował o planach reformy struktur indyjskich wojsk lądowych. Zostaną w nich utworzone zintegrowane grupy bojowe (Integrated Battle Group).

Utworzenie zintegrowanych grup bojowych zapewni lepsze zdolności ofensywne Bhāratīyan Thalasēnā / Zdjęcie: MO Indii

IBG mają być oddziałami samowystarczalnymi, zdolnymi do szybkiej mobilizacji i sprawnych uderzeń. Każda z IBG będzie liczyć około 5000 żołnierzy. Będzie zatem większa od brygady liczącej 3000 żołnierzy, a mniejsza od dywizji liczącej 12 000 żołnierzy. W ramach tej formacji działać będą komponenty złożone z jednostek piechoty, broni pancernej, artylerii, obrony przeciwlotniczej, wojsk łączności, inżynieryjnych i innych rodzajów wojsk.

Jak powiedział gen. Narvane: Tworzenie IBG jest logicznym krokiem w celu kontynuacji naszych rozważań dotyczących prowadzenia przyszłych operacji w paradygmacie integracji wszystkich rodzajów broni.

Nowe formacje tworzone będą na bazie istniejących jednostek, zaś proces ten rozpocznie się na początku 2022. IBG powstaną w ramach istniejących obecnie 14 korpusów, liczących między 40 a 70 tys. żołnierzy. Początkowo planuje się utworzyć 8-10 IBG z jednostek 9. Korpusu, 17. Korpusu i 33. Korpusu.

Każda grupa będzie dostosowana do zagrożeń i terenu działań. Tym samym w IBG tworzonych na granicy z Pakistanem główną rolę będzie pełniła broń pancerna i ciężka artyleria, a na granicy z Chinami – piechota i lekka artyleria zdolna do działań w terenach górskich. Każda IBG dowodzona będzie przez generała majora.

Inicjowana właśnie reforma struktur Bhāratīyan Thalasēnā odnotowała opóźnienie spowodowane pandemią SARS-CoV-2 i napiętą sytuacją na granicy z Chinami w regionie Ladakh. Starcia graniczne sprawiły, że Delhi była zmuszona wzmocnić tzw. Linię Rzeczywistej Kontroli dzielącą Chiny i Indie. Dotychczas głównym obszarem zainteresowania była granica z Pakistanem (Indie poszukują ASOP, 2021-04-19, Kolejne testy ppk NAG, 2021-02-24, Indie zainteresowane kolejnymi Arjunami, 2020-12-31).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.