Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mniej brytyjskich, atomowych OP?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 24 września 2009

Premier Gordon Brown, w czasie wystąpienia na forum ONZ, stwierdził, że Wielka Brytania może zmniejszyć liczbę atomowych okrętów podwodnych, z 4 do 3. Ma to być działanie, wpisujące się w akcję rozbrojeniową wielkich mocarstw.


HMS Vanguard. Jeden okręt tego typu stale znajduje się w ruchu. Partol trwa średnio 2 miesiące, w czasie których jednostka pozostaje w zanurzeniu, kontaktując się z dowództwem tylko wyjątkowych sytuacjach. Teoretycznie do zadań tego typu wystarczą jedynie 3 okręty / Zdjęcie: Royal Navy

Brytyjski premier stwierdził, że taki krok jest zależny od działań USA i Rosji. Jeżeli Waszyngton i Moskwa zdecydują się na zmniejszenie swoich arsenałów nuklearnych, Londyn - w ramach porozumienia międzynarodowego - może rozważyć rezygnację z jednego ze swoich okrętów, jednak bez zmniejszenia liczby głowic. Podkreślił przy tym konieczność zmuszenia takich państw jak Korea Północna czy Iran do porzucenia programów budowy broni atomowej, choć przyznał, że powinno się to wiązać z pomocą przy rozwoju cywilnych technologii nuklearnych.

Wypowiedź ta, tylko pozornie jest altruistyczna. W istocie władze Wielkiej Brytanii już od paru lat rozważają możliwość zmniejszenia swojej floty strategicznych OP typu Vanguard. Jednostki, które weszły do służby w latach 1993-1999 powinny zakończyć służbę po 2020. Obecnie prowadzone są prace projektowe nad ich następcami. Ze względu na wymóg stałego prowadzenia misji patrolowych przez jeden okręt, możliwym jest - przynajmniej teoretycznie - wypełnienie tego zadania przez zespół trzech jednostek. Przy czym rezygnacja z czwartej pozwoliłaby zaoszczędzić miliardy GPB z tytułu jej utrzymania w linii i ok. 3 mld w okresie produkcji.

Krok tego typu ma także uzasadnienie w liczbie głowic nuklearnych. W związku z tym, że każdy z pocisków rakietowych Trident może przenosić do 12 głowic, teoretyczna salwa wszystkich brytyjskich Vanguardów powinna liczyć 768 głowic. Tymczasem ze względu na zakończenie Zimnej Wojny, Londyn zamówił jedynie 200 głowic, z których do tej pory pozostało sprawnych prawdopodobnie ok. 160-170 egz. To również przemawia za zmniejszeniem liczby okrętów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.