Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mniej brytyjskich, atomowych OP?

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 24 września 2009

Premier Gordon Brown, w czasie wystąpienia na forum ONZ, stwierdził, że Wielka Brytania może zmniejszyć liczbę atomowych okrętów podwodnych, z 4 do 3. Ma to być działanie, wpisujące się w akcję rozbrojeniową wielkich mocarstw.


HMS Vanguard. Jeden okręt tego typu stale znajduje się w ruchu. Partol trwa średnio 2 miesiące, w czasie których jednostka pozostaje w zanurzeniu, kontaktując się z dowództwem tylko wyjątkowych sytuacjach. Teoretycznie do zadań tego typu wystarczą jedynie 3 okręty / Zdjęcie: Royal Navy

Brytyjski premier stwierdził, że taki krok jest zależny od działań USA i Rosji. Jeżeli Waszyngton i Moskwa zdecydują się na zmniejszenie swoich arsenałów nuklearnych, Londyn - w ramach porozumienia międzynarodowego - może rozważyć rezygnację z jednego ze swoich okrętów, jednak bez zmniejszenia liczby głowic. Podkreślił przy tym konieczność zmuszenia takich państw jak Korea Północna czy Iran do porzucenia programów budowy broni atomowej, choć przyznał, że powinno się to wiązać z pomocą przy rozwoju cywilnych technologii nuklearnych.

Wypowiedź ta, tylko pozornie jest altruistyczna. W istocie władze Wielkiej Brytanii już od paru lat rozważają możliwość zmniejszenia swojej floty strategicznych OP typu Vanguard. Jednostki, które weszły do służby w latach 1993-1999 powinny zakończyć służbę po 2020. Obecnie prowadzone są prace projektowe nad ich następcami. Ze względu na wymóg stałego prowadzenia misji patrolowych przez jeden okręt, możliwym jest - przynajmniej teoretycznie - wypełnienie tego zadania przez zespół trzech jednostek. Przy czym rezygnacja z czwartej pozwoliłaby zaoszczędzić miliardy GPB z tytułu jej utrzymania w linii i ok. 3 mld w okresie produkcji.

Krok tego typu ma także uzasadnienie w liczbie głowic nuklearnych. W związku z tym, że każdy z pocisków rakietowych Trident może przenosić do 12 głowic, teoretyczna salwa wszystkich brytyjskich Vanguardów powinna liczyć 768 głowic. Tymczasem ze względu na zakończenie Zimnej Wojny, Londyn zamówił jedynie 200 głowic, z których do tej pory pozostało sprawnych prawdopodobnie ok. 160-170 egz. To również przemawia za zmniejszeniem liczby okrętów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.