Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Ostatni analogowy Progress

Astronautyka, 28 września 2009

Szczątki ostatniego satelity Progress z analogowym systemem sterowania zostały zatopione w wodach Pacyfiku.

Niespalone w górnych warstwach atmosfery szczątki satelity transportowego Progress M-67 wpadły ok. 14:20 czasu moskiewskiego do Oceanu Spokojnego z dala od szlaków uczęszczanych przez statki, ok. 3 tys. km na wschód od stolicy Nowej Zelandii - Wellington. Satelita 21 września odłączył się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), gdzie brał m.in. udział w eksperymencie Plazma-Progress. Badano w nim zachowanie plazmy wokół statku kosmicznego z włączonymi silnikami na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Przed oddzieleniem od stacji z satelity Progress M-67 zdemontowano system łączenia z ISS, który zostanie wykorzystany w kolejnych pojazdach. Na pokład satelity załadowano zaś śmieci z ISS.

Miejsce satelitów z analogowym systemem sterowania zajęły Progressy z systemami cyfrowymi. Jeden z nich dostarczył już ładunek na ISS w listopadzie 2008. Drugi, Progress M-02M odłączył od ISS 30 czerwca, by ustąpić miejsca Progressowi M-67. Został zatopiony 2 tygodnie później.

Progress M-67 wystartował 24 lipca, a z ISS połączył się 5 dni później. Dostarczył tam 2,5 tony ładunku, w tym paliwo, ciekły tlen, żywność, aparaturę naukową i przesyłki dla członków załogi ISS.

Na ISS 30 września ma polecieć z kosmodromu Bajkonur załogowy satelita Sojuz TMA-16.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.