Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ciupaga po raz drugi

Modelarstwo, 28 czerwca 2021

W weekend 26 i 27 czerwca 2021 w Szkole Podstawowej nr 11 w Nowym Targu odbył się zorganizowany przez Grupę Modelarską Nowy Targ konkurs modeli redukcyjnych w ramach II Podhalańskiego Festiwalu Modelarskiego Ciupaga 2021. Impreza poświęcona została pamięci Tadeusza Schiele, górala z Zakopanego, pilota Polskich Sił Powietrznych w strukturach Royal Air Force, powojennego szybownika. W konkursie zorganizowanym pod honorowym patronatem burmistrza Nowego Targu i medialnym patronatem ML Skrzydlata Polska wzięło udział 118 modelarzy z Polski, Czech, Słowacji i Danii, którzy zaprezentowali 585 modeli w 25 kategoriach.

Konkurs modeli redukcyjnych w ramach II Podhalańskiego Festiwalu Modelarskiego Ciupaga 2021 został zorganizowany w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 11 w Nowym Targu

Celem przedsięwzięcia była promocja modelarstwa jako sposobu spędzania wolnego czasu, popularyzacja tego hobby wśród mieszkańców regionu ze szczególnym uwzględnieniem dzieci i młodzieży, a także wymiana doświadczeń między modelarzami w różnym wieku. Najmłodszy z uczestników konkursu miał bowiem 5 lat, a najstarszy 74 lata.

Odwiedzający imprezę mieli okazję zobaczyć modele samolotów wojskowych i cywilnych, pojazdów wojskowych i cywilnych, statków i okrętów, a także figurki i popiersia. Świat w miniaturze odzwierciedlały misternie wykonane dioramy z budynkami i bujną roślinnością, pełne miniaturowych postaci. W trakcie imprezy krakowscy modelarze przeprowadzili prezentację technik modelarskich, a kieleccy zaprezentowali wystawę modeli samolotów z okresu bitew powietrznych nad Pacyfikiem w trakcie II wojny światowej.

W konkursie wzięło udział 118 modelarzy z 4 państw

Uczestnicy konkursu startowali w trzech kategoriach wiekowych: Baca (powyżej 18 lat), Juhas (12-18 lat) i Honielnik (do 12 lat). Dodatkowo ustanowiona została osobna kategoria specjalna Nojpiykniyjsy Polowac im. kpt. pil. Tadeusz Schiele.

W przedziale wiekowym Baca 83 modelarzy zmagało się w 18 kategoriach: modele lotnicze w skali 1/144, samoloty śmigłowe w skali 1/72 i mniejsze, samoloty śmigłowe w skali 1/48 i większe, samoloty odrzutowe w skali 1/72 i mniejsze, samoloty odrzutowe w skali 1/48 i większe, śmigłowce we wszystkich skalach, pojazdy wojskowe gąsienicowe w skali 1/72 i mniejsze, pojazdy wojskowe gąsienicowe w skali 1/48 i większe, pojazdy wojskowe kołowe w skali 1/72 i mniejsze, pojazdy wojskowe kołowe w skali 1/48 i większe, pojazdy cywilne, specjalne i techniczne we wszystkich skalach, pojazdy sportowe, wyścigowe i tuningowane we wszystkich skalach, statki i okręty we wszystkich skalach, dioramy w skali 1/72 i mniejsze, dioramy w skali 1/48 i większe, figurki i popiersia we wszystkich skalach, science-fiction we wszystkich skalach, wszystko inne w dowolnych skalach.

Wśród modeli dominowała tematyka lotnicza i pancerna / Zdjęcia: Marcin Sigmund

W przedziale wiekowym Juhas 17 modelarzy rywalizowało w 6 kategoriach: modele lotnicze w skali 1/72 i mniejsze, modele lotnicze w skali 1/48 i większe, pojazdy wojskowe w skali 1/72 i mniejsze, pojazdy wojskowe w skali 1/48 i większe, pojazdy cywilne we wszystkich skalach, wszystko inne w dowolnych skalach.

Decyzją organizatorów w każdej z kategorii przyznawane były po 3, a w przypadku przedziału wiekowego Baca w kategoriach samoloty śmigłowe w skali 1/48 i większe, pojazdy wojskowe gąsienicowe w skali 1/48 i większe, pojazdy wojskowe kołowe w skali 1/72 i mniejsze – po 4 równorzędne wyróżnienia. W grupie wiekowej Honielnik nagrodzono wszystkich 18 uczestników konkursu, by zachęcić ich do rozwijania modelarskiej pasji.

Przyznano też 17 nagród specjalnych i wyróżnień, w tym: Grand Prix Burmistrza Miasta Nowy Targ, Puchar Dyrektora SP nr 11 w Nowym Targu, nagrodę Młody Baca, nagrodę Złoty Dzik przyznaną przez Modelarzy Kieleckich za najciekawszy model w barwach Japonii i Nagrodę Specjalną IPMS Polska.

Pierwsza edycja Podhalańskiego Festiwalu Modelarskiego Ciupaga odbyła się w tym samym miejscu 9 i 10 marca 2019. Wzięło w niej udział 90 modelarzy, którzy wystawili 412 modeli. Druga edycja miała odbyć się w ubiegłym roku, ale plany te przekreśliła pandemia koronawirusa SARS-CoV-2. Dzięki zaangażowaniu Grupy Modelarskiej Nowy Targ i poluzowaniu restrykcji sanitarnych udało się jednak zorganizować ją w czerwcu br.

Patronem medialnym obu edycji Podhalańskiego Festiwalu Modelarskiego Ciupaga był Magazyn Lotniczy Skrzydlata Polska. Kolejna edycja imprezy zaplanowana jest na koniec maja 2022.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.