Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kobiety w okrętach podwodnych?

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 30 września 2009

Ray Mabus, amerykański wiceminister obrony ds. marynarki wojennej, powtórnie wypowiedział się za pozwoleniem kobietom na służbę na pokładach okrętów podwodnych. Uczynił z tego jeden ze swoich celów urzędowania.

W US Navy, podobnie jak praktycznie we wszystkich flotach świata, obowiązuje zakaz służby kobiet na okrętach podwodnych. Oficjalnie, głównym powodem są wyjątkowo trudne warunki służby. Faktem jest jednak i to, że od wieków unikano kobiet na pokładach okrętów wojennych, ze względu na specyfikę relacji między obu płciami.

Obecnie kobiety mogą już służyć, w tym na nawodnych jednostkach US Navy. Dzieje się tak mimo doświadczeń ostatnich konfliktów zbrojnych, po których spora część załóg udawała się na urlopy macierzyńskie.

Ostatnim bastionem w USA pozostały okręty podwodne, których załogi realizują często kilkumiesięczne rejsy patrolowe w pełnym zanurzeniu. Tymczasem Ray Mabus uważa, że i tam do służby winny zostać dopuszczone kobiety. To jest to, nad czym pracuję [wraz z szefem operacji morskich], od początku mojego urzędowania powiedział wiceminister, w czasie spotkania z dziennikarzami w stoczni Northrop Grummana. Dodajmy, że Mabus zajmuje stanowisko od maja bieżącego roku. Popiera go m.in. adm. Mike Mullen, Przewodniczący Kolegium Szefów Połączonych Sztabów.

Przeciwnicy takiego rozwiązania argumentują, że kobiety nie miały by prywatności w ciasnych pomieszczeniach okrętów podwodnych. Zwracają również uwagę na koszty niezbędnych modernizacji, w tym sanitariatów. Ich oponenci, w tym adm. Gary Roughead, szef operacji morskich, uważają jednak, że koszty nie mogą być czynnikiem decydującym w tej sprawie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.