Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Cheetah C dla Ekwadoru?

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 października 2009

Południowoafrykańska Denel Aviation potwierdziła fakt prowadzenia negocjacji z władzami Ekwadoru na temat zakupu 12 samolotów Cheetah C, wycofanych ze służby w ubiegłym roku.

Cheetah C jest najbardziej zaawansowaną technologicznie modernizacją Mirage III, zdolną m.in. do wykorzystywania bomb naprowadzanych laserowo lub GPS. Mając za sobą jedynie 15 lat służby (modernizację przeprowadzono tak, by całkowicie odtworzyć resurs, wymieniając nawet 50% płatowca), samoloty te stanowią interesującą propozycję dla niezbyt zasobnych finansowo państw, które chcą odmłodzić swoją flotę myśliwców bombardujących. W przypadku Ekwadoru będzie to tym bardziej łatwe, że wojska lotnicze tego kraju wykorzystują od 30 lat podobne technicznie Mirage 1 / Zdjęcie: wojska lotnicze RPA

Cheetah C to głęboko zmodernizowane w latach 1990. samoloty Mirage III. Prace prowadziła Atlas Aircraft (obecnie Denel Aviation), w oparciu o izraelską awionikę i stacje radiolokacyjną Elty. Zastosowane wówczas rozwiązania były jednymi z najnowocześniejszych na świecie, a część danych nie jest jawna do dzisiaj. Samoloty te zostały zastąpione w 2008 przez szwedzkie Gripeny.

Denel zakonserwował stare maszyny i przekazał agencji Armscor, zajmującej się sprzedażą wycofanego wyposażenia wojskowego. W tym samym czasie władze Ekwadoru prowadziły wstępne poszukiwania następców swoich wyeksploatowanych Mirage 1JA, których pierwsza partia rozpoczęła służbę w 1979.

Pierwsze kontakty miedzy RPA i Ekwadorem, dotyczące ewentualnej sprzedaży samolotów Cheetah, miały miejsce w kwietniu, kiedy delegacja wojsk lotniczych Ekwadoru odwiedziła Armscor, oglądając samoloty wersji C i nieco starsze, dwumiejscowe maszyny modelu D. Później odbyły się wizyty zespołu Denela, badającego potencjał ekwadorskich baz lotniczych i zakładów remontowych, a także pierwsze, zapoznawcze loty pilotów Fuerza Aérea Ecuatoriana w RPA.

Ostatecznie 23 września ekwadorski minister obrony poinformował, że rząd podjął pozytywną decyzję w sprawie zakupu 12 zakonserwowanych Cheetah C. Obecnie trwa finalny etap negocjacji, który będzie się łączył z serią prób w locie, tak w RPA, jak i Ekwadorze. Przedstawiciele Denela uważają, że podpisanie kontraktu nastąpi jeszcze w tym roku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.