Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bonhomme mistrzem świata

Lotnictwo cywilne, 07 października 2009

Brytyjczyk Paul Bonhomme zwyciężył w klasyfikacji generalnej Red Bull Air Race, wyścigów lotniczych, rozgrywanych od 2003. Drugie miejsce zajął ubiegłoroczny triumfator, Hannes Arch. Trzeci był Australijczyk Matt Hall.

Edge540 Paula Bonhomme w czasie ostatnich zawodów, w Barcelonie

Tegoroczna odsłona Red Bull Air Race, ze względu na kryzys gospodarczy, była bardziej skromna niż w latach poprzednich. Wyścigi, w których piloci latali między wysokimi na kilkanaście metrów bramkami, z prędkościami do 400 km/h i przeciążeniami do 9g, rozegrano w 6 miastach. Sezon rozpoczął się 18 kwietnia zawodami w Abu Dhabi. Później były wyścigi w San Diego (10 maja), kanadyjskim Windsorze (14 czerwca), Budapeszcie (20 sierpnia), Porto (13 września) i Barcelonie (4 października).

2009 był szczególnie udany dla Brytyjczyka Paula Bonhomme. Wygrał 3 wyścigi - w tym ostatni, w Barcelonie - w pozostałych był drugi, dzięki czemu uzyskał 67 pkt. w klasyfikacji generalnej. Zawodnik ten dwukrotnie zdobywał wicemistrzostwo, w 2007 i 2008.

Triumfatorzy tegorocznej klasyfikacji generalnej: w środku Paul Bonhomme, z lewej Hennes Arch, z prawej Matt Hall / Zdjęcie: Red Bull Air Race

Drugi miejsce w klasyfikacji generalnej przypadło Austriakowi Hannesowi Archowi, który wygrał wyścig w Abu Dhabi, a później dwukrotnie zdobywał 2. miejsce, raz był 3., a dwa razy - w tym w Barcelonie - 4. Dało mu to łącznie 60 pkt.

Obaj zawodnicy byli nieosiągalni dla swoich rywali. Kolejny w klasyfikacji, Australijczyk Matt Hall zdobył 36 pkt. Startowało 15 pilotów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.