US Army poinformowała o przeprowadzeniu prób Combat Shot-Off, czyli realizacji realistycznych scenariuszy bojowych przez nowy system broni laserowej Directed Energy – Maneuver Short-Range Air Defense (DE M-SHORAD). System udało się opracować w ciągu 24 miesięcy we współpracy podmiotów rządowych i przemysłu.
W ramach symulowania scenariuszy bojowych sprawdzono cechy konstrukcyjne i kryteria związane z parametrami pojazdu prototypowego. Dotyczyło to m.in. namierzania celu, wyboru punktu celowania i zwalczania celu. System potwierdził ustalone wymagania co jest ważnym krokiem w całym programie. Przewiduje się, że pierwszy pluton czterech pojazdów trafi w ręce żołnierzy jeszcze w roku budżetowym 2022 (Odbiór pierwszych M-SHORAD , 2021-04-27).
DE M-SHORAD to system laserowy przeznaczony do zwalczania bezzałogowców i celów klasy RAM. Bazuje on na podwoziu transportera Stryker. Jego wprowadzenie do służby w ramach szerszego programu ma uzupełnić możliwości US Army w zakresie obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu na szczeblu dywizji i brygadowych zespołów bojowych. W opracowanie systemu zaangażowane zostało podlegające US Army Rapid Capabilities and Critical Technologies Office (RCCTO), Air and Missile Defense Cross Functional Team, Fires Center of Excellence oraz US Army Test and Evaluation Command.
W czasie prototypowania w innowacyjny sposób potraktowano szkolenie żołnierzy skierowanych do obsługi systemu. Żołnierze zasugerowali użycie komercyjnych kontrolerów do gier w miejsce standardowych kontrolerów do obsługi oprogramowania szkoleniowego. Mogli oni poruszać się po trójwymiarowych modelach Strykera, przechodzić przez pojazdy w trybie prześwietlenia w celu poznania i analizy elementów systemu. Szkolenie wirtualne objęło także dostęp online do instrukcji szkoleniowych, pomiarów i modułów interaktywnych.
Na potrzeby wsparcia i infrastruktury nowych systemów RCCTO uruchomiło również forum interesariuszy pod nazwą Octagon. Obejmuje ono personel związany ze wszystkimi aspektami użycia systemów, tj. Doktryna, Organizacja, Szkolenie, Materiały, Przywództwo, Personel, Obiekty Infrastruktury i Polityka. Grupa ta pracuje równolegle z opracowywaniem prototypów pilnując gotowości poszczególnych elementów dostarczanych prototypów.