Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Opóźnienie B747-8

Lotnictwo cywilne, 07 października 2009

Przedstawiciele Boeinga poinformowali o opóźnieniu oblotu towarowego B747-8. Problemy techniczne spowodują straty w wysokości ok. 1 mld USD.

Jeszcze miesiąc temu przedstawiciele Boeinga zapewniali, że oblot nowego samolotu odbędzie się jeszcze w listopadzie. Wczoraj poinformowali, że termin ten przesunie się na początek przyszłego roku, a straty wynikające z tego faktu wyniosą ok. 1 mld USD / Zdjęcie: Boeing

W rozliczeniu finansowym 3. kwartału o 640 mln USD wzrosną wydatki na prace wdrożeniowe programu B747-8. Spowodowane to jest błędami konstrukcyjnymi, które doprowadziły do konieczności wykonania dodatkowych prac, które zakłóciły przyjęty wcześniej harmonogram działań. Pieniądze zostały przeznaczone m.in. na zakup dodatkowych materiałów i opłacenie poddostawców.

Kolejne 360 mln USD strat związane jest ze zmniejszeniem tempa produkcji. Zakładane 2 samoloty na miesiąc będą produkowane 2 lata później, niż przypuszczano. Do tej pory tempo produkcji wyniesie 1,5 maszyny miesięcznie. To z kolei spowoduje konieczność wypłaty odszkodowań dla klientów oraz zwiększenie kosztów jednostkowych.

Informacja przedstawicieli koncernu jest kolejną, w której ogłasza się opóźnienie jednego ze sztandarowych programów. Pierwotnie zakładano, że dostawy 747-8 rozpoczną się we wrześniu 2008. Teraz prognozuje się, że nastąpi to pod koniec 2010. Nie zmieniają się natomiast plany, dotyczące harmonogramu dostaw wersji pasażerskiej (B747-8 Intercontinental). Mają się one rozpocząć w 4. kwartale 2011.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.