Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mniejszy budżet Hiszpanii

Strategia i polityka, 09 października 2009

Hiszpańskie ministerstwo obrony zamierza zmniejszyć swój przyszłoroczny, podstawowy budżet o 6,9%. Oznacza to konieczność bolesnych cięć w programach zbrojeniowych.

Bieżący, podstawowy budżet hiszpańskiego ministerstwa obrony zamknie się kwotą 8,25 mld Euro. Rząd planuje, że w przyszłym roku zmniejszy się on do 7,69 mld. Ze względu na chęć utrzymania poziomu bezpieczeństwa żołnierzy oraz ich uposażeń, na praktycznie niezmienionym poziomie pozostaną wydatki osobowe (5 mld Euro) i operacyjne (1 mld Euro). Wydatki zaopatrzeniowe wzrosną nawet o 3,6%. Liczebność sił zbrojnych ustalono na 86 tys. etatów.

W związku z tym największe cięcia będą dotyczyć wydatków na uzbrojenie i sprzęt wojskowy. W tym sektorze planuje się zmniejszenie wydatków aż o 1,2 mld Euro, co pociągnie za sobą konieczność renegocjacji umów z przemysłem, głównie w przypadku dużych, wieloletnich projektów.

Przedstawiony budżet dotyczy wyłącznie wydatków podstawowych ministerstwa obrony. Osobne budżety dotyczą jednostek podległych ministerstwu i służbom specjalnym. Dodatkowo, z poza resortu finansowane są m.in. wydatki na prace badawczo-rozwojowe (ministerstwo przemysłu), emerytury, część aktywności zagranicznej (MSZ), utrzymanie gwardii cywilnej (MSW, na czas wojny służbę przejmie resort obrony). Łącznie wydatki obronne Hiszpanii są zdecydowanie wyższe i w bieżącym roku zamkną się sumą prawie 18 mld Euro.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.