W mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia prototypu czołgu lekkiego, który powstał staraniem serbskiego prywatnego przedsiębiorstwa DLS Specijalni sistemi d.o.o. i bazuje na podwoziu stosowanym w 122-mm haubicach samobieżnych 2S1 Gwozdika. W miejsce oryginalnego uzbrojenia zainstalowano system wieżowy 105-mm LT-HPLRG-AT (Light Turret-High Performance Low Recoil Gun). Obok niego pojawiła się jeszcze inna konstrukcja: ze 122-mm działem, którą oznaczono LT-H (Light Turret-Howitzer).
Nie do końca wiadomo kiedy i gdzie wykonano fotografie, ale wiele wskazuje na to, że prototypy nowego czołgu sfotografowano poza zakładem serbskiej spółki w Kragujevacu, położonym 125 km na południe od Belgradu. Spekuluje się, że konstrukcje rozwijane są jako propozycje eksportowe, szczególnie dla państw Azji Południowo-Wschodniej, takich jak Mjanma i Bangladesz.
Załogowa wieża LT-HP LRG-AT może być integrowana z różnymi typami podwozi kołowych i gąsienicowych o wymaganej nośności. Wieża ta stanowiła uzbrojenie wozu wsparcia ogniowego Calidus Wahash, który pokazano na wystawie podczas salonu IDEX-2019 w Abu Zabi.
Do jej obsługi potrzebnych jest dwóch żołnierzy. Dowódca siedzi po prawej stronie armaty, działonowy zaś – po jej lewej stronie. Według producenta bazowa osłonność balistyczna wieży odpowiada poziomowi 3 wg STANAG 4569A, ale nie podano jak ta wartość ma się w przypadku modyfikacji Gwozdika.
105-mm armata o długości lufy 58 kalibrów jest stabilizowana w dwóch płaszczyznach. Niektóre źródła wskazują, że armata może być modyfikacją sowieckiego działa przeciwpancernego MT-12. Na stropie wieży zamontowano zdalnie sterowaną stację uzbrojenia, w której można umieścić karabin maszynowy kal. 7,62 mm lub 12,7 mm. Po każdej stronie z przodu wieży zamontowane są cztery lufowe wyrzutnie granatów dymnych. Przyrząd obserwacyjny działonowego znajduje się po prawej strony działa głównego.
Wieża ze 122-mm działem, którą oznaczono LT-H (Light Turret-Howitzer), ma wyższy profil, również wyposażono ją w km 7,62 mm lub 12,7 mm i 8 lufowych wyrzutni granatów dymnych. Brak jednak dalszych szczegółów na temat danych taktyczno-technicznych.
Serbowie rozpoczęli modernizację Gwozdik, aby poprawić ich wartość bojową. W maju 2020 poddano je testom na poligonie Pasuljanske livade, położonym opodal Ćupriji w środkowo-wschodniej Serbii. Przede wszystkim wyposażono je w systemy kierowania ogniem, który pozwala na oddanie pierwszego strzału po dwudziestu sekundach od zajęcia pozycji.
Nie tylko Serbowie starają się wykorzystywać podwozie Goździki do eksperymentów. W marcu 2019 wojska lądowe Mjanmy ujawniły prototyp czołgu lekkiego bazującego na podwoziu 2S1. W miejsce oryginalnego działa zainstalowano wieżę z chińskiego kołowego wozu opancerzonego WMA301 (PTL02) w układzie 6 × 6, którą uzbrojono w 105-mm działo. Prototyp wozu powstał wysiłkiem lokalnego przemysłu obronnego przy wsparciu ukraińskiego ministerstwa obrony.