Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

TKMS ze zleceniem na OP typu 212CD

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 01 września 2021

Niemiecki thyssenkrupp Marine Systems (TKMS) oficjalnie otrzymał zlecenie na budowę sześciu okrętów podwodnych typu 212CD. Zleceniodawcami są BAAINBw i Forsvarsmateriell, które w lipcu zawarły porozumienie ws. wspólnego pozyskania okrętów przez Niemcy i Norwegię.

 Okręty typu 212CD stanowią rozwinięcie jednostek typu 212A / Ilustracja: TKMS

W ramach umowy zbudowane zostaną 4 okręty dla Norwegii i 2 dla Niemiec. Wartość zamówienia wynosi 5,5 mld euro. Jest to tym samym największe jednorazowe zlecenie dla TKMS. Wraz z okrętami producent zapewni ich obsługę i sprzęt szkoleniowy, w tym symulatory. Wspólny zakup okrętów przez oba państwa wpłynie na uproszczenie logistyki i obniżenie kosztów.

Zawarcie umowy z głównym producentem okrętów odbyło się w stoczni w Kilonii. Wśród uczestników ceremonii znalazł się niemiecki sekretarz stanu Benedikt Zimmer i jego norweski odpowiednik Tone Skogen, dyrektor operacyjny TKMS dr Alexander Orellano i dyrektor finansowy TKMS Paul Glaser.

Głównym partnerem TKMS w programie jest Kongsberg. Norweskie przedsiębiorstwo odpowiadać będzie m.in. za dostarczenie systemów walki ORCCA i pocisków przeciwokrętowych NSM. Budowa jednostek rozpocznie się w 2023. Jako pierwsi okręty odbiorą Norwegowie. Dostawy następców OP typu Ula proj. 210 będą mieć miejsce w latach 2029-2033. Z kolei Niemcy otrzymają jednostki w 2032 i 2034. W Deutsche Marine nowe OP uzupełnią typ 212A (NSM dla OP typu 212CD, 2021-07-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.