Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Strzelania RBS 15 Mk3

Marynarka wojenna, 02 września 2021

Przez dwa dni (31 sierpnia i 1 września) morski poligon rakietowy koło Härnösand w Szwecji stał się miejscem, gdzie załogi okrętów rakietowych OORP Orkan i Piorun sprawdziły swoje wyszkolenie i przygotowanie do wykonania głównego zadania ogniowego. Dla załóg okrętów rakietowych był to swoisty chrzest, do którego marynarze przygotowywali się przez cały rok szkoleniowy.

Załogi okrętów rakietowych wykonały strzelania przeciwokrętowymi pociskami manewrującymi RBS 15 Mk3. Były to pierwsze w historii strzelania pocisków RBS, znajdujących w wyposażeniu 3. Flotylli Okrętów / Zdjęcia: Bsmt Łukasz Lewandowski

Głównym celem ćwiczeń było sprawdzenie zdolności rażenia pocisków RBS 15 Mk3 na dużych odległościach oraz zgranie załóg OORP Orkan i Piorun. Okręty gdyńskiej flotylli przygotowują się w ten sposób do faktycznych operacji bojowych na szczeblu krajowym i międzynarodowym.

Strzelania rakietowe obserwowali m.in.: Szef Zarządu Uzbrojenia Inspektoratu Marynarki Wojennej kontradmirał Krzysztof Zdonek, dowódca 3. Flotylli Okrętów kontradmirał Mirosław Jurkowlaniec, dowódca Gdyńskiego Dywizjonu Okrętów Bojowych komandor Radosław Hurbańczuk oraz delegacja oficerów Dowództwa Generalnego i Operacyjnego RSZ.

Strzelania rakietowe na szwedzkim poligonie to najważniejsze przedsięwzięcie szkoleniowe 3. Flotylli Okrętów w 2021. Gratuluję załogom okrętów, ponieważ to wasze wyszkolenie i przygotowanie, które niejednokrotnie decydują o sile okrętu, przyczyniło się do pełnego sukcesu jakim było przeprowadzone strzelanie rakietowe. Bravo Zulu! Tak trzymać! – podsumował kadm. Jurkowlaniec.

Ćwiczenia w Szwecji to nie tylko strzelania, ale również spora operacja logistyczna i zabezpieczenie działań bojowych. W ćwiczeniu, oprócz okrętów rakietowych projektu 660M zaangażowane były także: fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski, okręt ratowniczy ORP Lech oraz zbiornikowiec ORP Bałtyk.

W skład 3. Flotylli Okrętów wchodzą trzy jednostki projektu 660M: OORP Orkan, Piorun i Grom skupione w Gdyńskim Dywizjonie Okrętów Bojowych. Głównym zadaniem okrętów rakietowych typu Orkan jest wykonanie uderzeń rakietowych na okręty nawodne i statki przeciwnika, zwalczanie środków napadu powietrznego, osłona przeciwokrętowa oraz przeciwlotnicza własnych okrętów nawodnych i statków, a także patrolowanie i ochrona szlaków komunikacyjnych oraz wyznaczonych rejonów.

W latach 2008 i 2009 okręty projektu 660 zostały poddane gruntownej modernizacji. Obecnie są one jednymi z najnowocześniejszych jednostek w swojej klasie na Bałtyku. Wyposażone zostały między innymi w system bojowy Tacticos, radary wykrywania (Sea Giraffe) i kierowania ogniem (Sting E0). Głównym uzbrojeniem okrętów są wyrzutnie rakiet przeciwokrętowych przystosowane do przenoszenia uzbrojenia typu RBS 15 (Wsparcie eksploatacji radarów Sea Giraffe, 2020-12-10, Kontrakt na obsługę RBS15 Mk3, 2017-04-19).

Na podstawie informacji Sekcji Prasowej 3. FO
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.