Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Laserowe zestawy symulacji dla SZ RP

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 14 września 2021

Saab otrzymał zamówienie od Inspektoratu Uzbrojenia na dostawę systemów symulacji wraz z pakietem wsparcia dla Sił Zbrojnych RP. Realizacja zamówienia umożliwi prowadzenie ćwiczeń w sposób zbliżony do rzeczywistości ograniczając koszty związane m.in. ze zużyciem amunicji i sprzętu.

Laserowe symulatory strzelań umożliwią szkolenie w kraju i poza jego granicami / Zdjęcie: MON

Producent dostarczy zestawy dla wzmocnionego batalionu zmechanizowanego i czterech pododdziałów wielkości kompanii. Kompleksowy system symulacji pola walki (KSSPW) dla batalionu zostanie zainstalowany na terenie Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim. Pozostałe cztery zestawy laserowych symulatorów strzelań (LSS) trafią na poligony w Nowej Dębie, Żaganiu, Orzyszu i Wędrzynie. Wartość zamówienia wynosi 570,3 mln zł brutto. Będzie ono obowiązywać w latach 2021-2026, w tym 3 lata wsparcia technicznego. Dostawy sprzętu mają się zakończyć do końca marca 2024.

W skład zamówionych rozwiązań wejdą systemy kontroli przebiegu i oceny ćwiczeń EXCON, systemy łączności i symulatory laserowe. Ostatnie z nich będą obejmować nadajniki i odbiorniki przeznaczone dla żołnierzy, ich uzbrojenia i pojazdów. Architektura zamówionych systemów pozwoli na ich integrację i współpracę z innymi rozwiązaniami tego typu używanymi przez SZ RP i armie sojuszników.

Szef Inspektoratu Uzbrojenia płk Artur Kuptel powiedział: To ważna inwestycja i długofalowe rozwiązanie, które zwiększy zdolności szkoleniowe Sił Zbrojnych RP, zarówno w wymiarze narodowym, jak i sojuszniczym. Pozyskiwane systemy pozwolą na ich integrację z innymi systemami symulacji znajdującymi się w wyposażeniu Sił Zbrojnych RP oraz armii sojuszniczych, a w szczególności przełożą się na efektywną współpracę szkoleniową z Wojskami Lądowymi Stanów Zjednoczonych Ameryki.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.