Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Brytyjczycy stawiają na DEW

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 15 września 2021

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii zawarło trzy umowy na pozyskanie demonstratorów uzbrojenia nowej generacji. W ramach programu Novel Weapons Programme pozyskane zostaną systemy broni energii skierowanej (ang. Directed Energy Weapons).

 / Ilustracja: MO Wielkiej Brytanii

Uzbrojenie klasy DEW razi cele bez użycia klasycznej amunicji. Rażenie odbywa się z użyciem energii elektrycznej, która zasila dany środek rażenia. Brytyjczycy w ramach umów pozyskają systemy laserowe i elektromagnetyczne. Demonstratory tego typu uzbrojenia dostarczą konsorcja Thales UK i Raytheon UK. Łączna wartość umów to 72,5 mln GBP.

Pierwszym pozyskiwanym systemem będzie laser, który trafi na fregatę Typ 23 Royal Navy. Będzie służył do testów wykrywania, śledzenia i przechwytywania celów powietrznych, takich jak bsl. Drugi system laserowy będzie testowany przez British Army i zostanie zamontowany na pojeździe patrolowym Wolfhound. Także w tym przypadku jego głównym przeznaczeniem będzie zwalczanie celów powietrznych, w tym bsl.

Ostatnim z pozyskiwanych systemów będzie broń elektromagnetyczna dla British Army, która trafi na ciężarówkę MAN SV. Ten typ uzbrojenia posłuży do wykrywania i śledzenia szerokiej gamy celów powietrznych, lądowych i morskich.

W/w testy mają się odbyć w latach 2023-2025. Dzięki nim pozyskane zostaną informacje na temat obsługi i przyszłej eksploatacji uzbrojenia nowej generacji. Jest to jedno z przedsięwzięć brytyjskiego resortu obrony w budowaniu zdolności nowoczesnych i innowacyjnych sił zbrojnych, co zostało już odnotowane w tamtejszych dokumentach strategicznych. Nie bez znaczenia jest również kwestia utworzenia i utrzymania miejsc pracy w lokalnym przemyśle.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.