Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chrzest XM1299

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 20 września 2021

Na terenie Picatinny Arsenal odbyła się ceremonia nadania imienia armatohaubicom nowej generacji XM1299. System opracowywany w ramach programu ERCA otrzymał nazwę Iron Thunder. Uroczystość była też okazją do wyznaczenia pierwszego pododdziału, który zostanie przeszkolony i przezbrojony w nowy typ sprzętu.

Na czas uroczystości do Picatinny Arsenal trafiły dwie armatohaubice o oznaczeniach Thunder 6 i Thunder 7 / Zdjęcie: 4-27 FA

Armatohaubice trafią do 4. batalionu artylerii Iron Thunder ze składu 27th Field Artillery Regiment (4-27 FA). Właśnie ten pododdział będzie odpowiadał za testy operacyjne nowego uzbrojenia. Zebrane doświadczenia pozwolą sprawdzić i udoskonalić konstrukcję armatohaubic, by w przyszłości mogły zastąpić używane M109A6 i M109A7 Paladin w US Army.

Nowa armatohaubica będzie się wyróżniać całkowicie nowym uzbrojeniem w postaci działa M907 kal. 155 mm z lufą o długości 58 kalibrów. Pozwala ono już dzisiaj osiągnąć donośność 70 km. W przyszłości, wraz z nową rodziną amunicji i ładunków miotających, zakłada się osiągnięcie donośności powyżej 100 km. Uzbrojenie docelowo ma być zasilane przez automat ładowania zapewniający szybkostrzelność 10 strz./min. Pierwsze egzemplarze mają być jednak pozbawione automatu. Cały system umieszczany jest na podwoziu znanym z M109A7, wywodzącym się od transportera AMPV.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.