Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Grecja wybrała FDI

Marynarka wojenna, 28 września 2021

Grecja i Francja podpisały dziś, 28 września 2021, protokół ustaleń (memorandum of understanding) w sprawie zakupu przez rząd w Atenach trzech fregat FDI z opcją na czwarty okręt. Podpisany dokument nie jest jeszcze ostatecznym kontraktem, ale wyrażeniem woli jego zawarcia. Teraz między partnerami rozpoczną się negocjacje na temat szczegółów realizacji umowy. Ogólna wartość potencjalnego kontraktu wynosi 3 mld euro. Okręty zostaną zbudowane w Lorient we Francji. Po ostatecznym podpisaniu umowy, dostawy okrętów dla Polemikó Naftikó (greckiej marynarki wojennej) mają być realizowane w latach 2025-2026.

Dostawy FDI do Grecji mają być realizowane w latach 2025-2026 / Ilustracja: Naval Group

Porozumienie zostało podpisane przez greckiego ministra obrony Nikólaosa Panajotopulosa, prezesa Naval Group Pierre’a Erica Pommelleta i prezesa MBDA Erica Bérangera. Dzień wcześniej w Paryżu ogólne porozumienie w sprawie zakupu okrętów zawarli na najwyższym szczeblu grecki premier Kyriakos Mitsotakis i francuski prezydent Emmanuel Macron.

To jest historyczne porozumienie potwierdzające bliską współpracę naszych państw w dziedzinie bezpieczeństwa. Wybór tych okrętów pozwoli obu flotom czerpać korzyści z wyjątkowej interoperacyjności i toruje drogę do dalszego zacieśniania współpracy – powiedziała francuska minister sił zbrojnych Florence Parly.

Zmierzamy w kierunku znacznego pogłębienia strategicznej kooperacji między Grecją i Francją – podkreślił premier Mitsotakis.

Okręty typu Frégate de défense et d’intervention (FDI, znane również jako typ Belh@rra) opracowano na zamówienie francuskiej marynarki wojennej w ramach programu mającego zapewnić francuskiej flocie 15 fregat. FDI uzupełnią jednostki typu FREMM i Horizon. Francja zamówiła 5 okrętów, które zaczną być wprowadzane do służby od 2024. W tej chwili Naval Group buduje 2 pierwsze jednostki dla francuskiej marynarki wojennej. Grecja będzie pierwszym klientem eksportowym.

Fregaty będą miały wyporność około 4000 t i będą wyposażone w radiolokator ścianowy Thales Sea Fire 500 z anteną fazowaną. Uzbrojenie będzie się składało z 76-mm armaty Oto Melara Super Rapid, torped MLU 90, pocisków przeciwlotniczych Aster 30, pocisków przeciwokrętowych Exocet i pocisków manewrujących MdCN. Nie wiadomo czy te ostatnie również zostały zaoferowane Grecji. Na okręcie mogą równocześnie stacjonować śmigłowiec załogowy i bezzałogowy (Rozpoczęto budowę pierwszej FDI, 2019-10-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.