Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USS Freedom wycofany z US Navy

Marynarka wojenna, 01 października 2021

USS Freedom (LCS 1) – pierwszy okręt Littoral Combat Ship (LCS) typu Freedom został oficjalnie wycofany ze służby w US Navy (marynarce wojennej Stanów Zjednoczonych Ameryki) po zaledwie 13 latach służby. Uroczystość została zorganizowana 29 września w porcie w San Diego.

USS Freedom (LCS 1). Jednostki klasy LCS są słabo uzbrojone, drogie w eksploatacji i bardzo awaryjne / Zdjęcie: US Navy

Okręt został zbudowany według projektu Lockheeda Martina przez Fincantieri Marinette Marine i wszedł do służby 8 listopada 2008. Pierwsza jednostka typu Freedom miała być okrętem bojowym, ale z powodu ujawniania się kolejnych usterek została okrętem szkoleniowym i doświadczalnym, dzięki któremu miano wypracować ewentualne zmiany w konfiguracji i koncepcję użycia LCS (Pierwszy LCS wycofany z linii, 2021-08-01).

Według założeń LCS miały być jednostkami szybkimi, zwrotnymi i zoptymalizowanymi do działań sieciocentrycznych na wodach przybrzeżnych na całym świecie. Wielozadaniowość miały zapewnić wymienne moduły misyjne z wyposażeniem specjalistycznym. LCS okazały się jednak kosztowną porażką. Są słabo uzbrojone, drogie w eksploatacji, bardzo awaryjne, a moduły do zwalczania okrętów podwodnych i przeciwminowe ciągle nie zostały opracowane. Ponadto w nowych uwarunkowaniach geostrategicznych, gdy głównymi przeciwnikami USA stały się ChRL i FR przydatność LCS w wojnie między mocarstwami jest mocno dyskusyjna. US Navy od lat szuka sposobów na zwiększenie ich potencjału bojowego analizując możliwość uzbrojenia w broń laserową i pociski przeciwokrętowe NSM.

W poszukiwaniu jakiegokolwiek sensownego zastosowania LCS w potencjalnej wojnie na Pacyfiku w ostatnim czasie pojawiły się pomysły wykorzystania ich w roli szybkich transportowców niewielkich oddziałów piechoty morskiej w ramach operacji rozproszonych. W przestrzeni ładunkowej przewidzianej na systemy misyjne, w hangarze i na pokładzie lotniczym powinno się zmieścić ponad 100 żołnierzy z pełnym wyposażeniem. Problemem pozostaje ich przetransportowanie na brzeg, gdy nie ma dostępnego portu.

USS Freedom jest drugim wycofanym LCS. Pierwszy był USS Independence (LCS 2) wycofany 31 lipca br. O ile USS Independence od początku traktowany był jak okręt szkolny i doświadczalny, to LCS 1 zdążył odbyć jedną turę operacyjną w ramach Dowództwa Południowego. Po wycofaniu USS Freedom w US Navy pozostanie 21 LCS typów Freedom i Independence. Kolejnych 10 okrętów jest w różnych stadiach budowy, a 11. ma zapewnione finansowanie, ale jego budowa jeszcze się nie rozpoczęła (Wodowanie i chrzest LCS 27, 2021-08-10, US Navy wstrzymuje odbiór LCS typu Freedom, 2021-01-21).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.