Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mi-26T ewakuował Chinooka w Afganistanie

Lotnictwo wojskowe, 14 października 2009

Należący do rosyjskiej kompanii Wiertikal-T śmigłowiec Mi-26T ewakuował uszkodzony w Afganistanie amerykański śmigłowiec CH-47 Chinook.

Amerykański śmigłowiec przewożący 4-osobową załogę, 20 brytyjskich żołnierzy i 30 Afgańczyków rozbił się dziś niedaleko Kandaharu w czasie awaryjnego lądowania po ostrzelaniu przez rebeliantów. Nikt nie został ranny. Amerykanie próbowali ewakuować swój śmigłowiec z zagrożonego terenu przy pomocy innego Chinooka. Ten nie dał jednak rady udźwignąć maszyny. Wówczas wezwali na pomoc Rosjan.

Mi-26T należący do Wiertikal-T przeniósł uszkodzonego Chinooka na bezpieczny teren, ok. 110 km od miejsca upadku. Transport eskortowały amerykańskie śmigłowce bojowe. Załoga i pasażerowie CH-47 zostali ewakuowani innymi śmigłowcami.

Maksymalna masa startowa Mi-26T wynosi 56 ton. Śmigłowiec może przenosić ładunki o masie przekraczającej 20 ton (w wersji pasażerskiej mieści się 80-120 pasażerów). Masa pustego CH-47 wynosi ponad 10 ton, a jego udźwig nie przekracza 12 ton. Maksymalna masa startowa Chinooka to 22 tony.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.