Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

5 mln pasażerów na Lotnisku Chopina

Lotnictwo cywilne, 04 października 2021

Od początku 2021 Lotnisko Chopina przekroczyło liczbę 5 mln odprawionych pasażerów. To wynik zdecydowanie lepszy od prognoz.

 / Zdjęcie: Bartosz Głowacki

W lipcu i sierpniu 2021 Lotnisko Chopina odprawiło ponad 2 mln pasażerów. Przedsiębiorstwo Państwowe Porty Lotnicze szacowało, że pierwszy miesiąc po wakacyjnym szczycie zamknie się ok. 840 tys. podróżnych. Rzeczywistość wyprzedziła prognozy – wrzesień okazał się rekordowy.

29 września Lotnisko Chopina odprawiło milionowego pasażera, a cały miesiąc zamknie się na poziomie około 1,05 mln podróżnych. To wynik minimalnie wyższy niż w lipcu (1,04 mln) i niewiele słabszy niż w sierpniu (1,185 mln).  Ponadto w br. spadek liczby pasażerów we wrześniu jest znacznie mniejszy, niż w tym samym okresie 2019. Oznacza to, że sezon wakacyjny na Lotnisku Chopina wydłużył się.

Wliczając wrześniowy rekord, od początku roku Lotnisko Chopina przekroczyło liczbę 5 milionów odprawionych pasażerów, a wrzesień był trzecim miesiącem z rzędu, w którym stołeczny port obsłużył ponad 1 mln osób. Od połowy maja liczba pasażerów przyrastała z każdym tygodniem o ok. 10 tysięcy, a ostatni miesiąc wakacji okazał się najlepszy od początku pandemii.

8 sierpnia padł tegoroczny rekord liczby odprawionych pasażerów – aż 42 547 osób wybrało połączenia z Lotniska Chopina. Duży wkład w te wyniki mają przewoźnicy czarterowi. W sierpniu z ich oferty skorzystało 303 tys. osób, czyli co czwarty pasażer Lotniska Chopina. Biorąc pod uwagę ruch rozkładowy i czarterowy, również w sierpniu liczba pasażerów do 7 destynacji była wyższa niż w tym samym miesiącu 2019.

Średnia liczba pasażerów odprawionych dziennie we wrześniu 2021 wynosiła ponad 35 000. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 5 września – 40 177.

Dodatkowym impulsem do poprawy wyników może być planowane otwarcie rynku amerykańskiego – jednego z najważniejszych kierunków długodystansowych. Lotnisko Chopina liczy również na zwiększenie liczby pasażerów na rejsach do Dubaju. 26 września PLL Lot uruchomiły bezpośrednie połączenia między Warszawą a Dubajem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Zainteresowanie pasażerów tym kierunkiem rośnie – nie tylko, jeśli chodzi o podróże biznesowe – 1 października wystartowała tam Światowa Wystawa Expo, ale również turystyczne lub jako punkt przesiadkowy do krajów azjatyckich czy Australii (flydubai latają do Budapesztu i Warszawy, 2021-10-01, PLL LOT wystartowały do Dubaju, 2021-09-28, Wizz Air uruchomił loty na Fuerteventurę, 2021-09-24).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.