Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Test Cirkona z okrętu podwodnego

Strategia i polityka, Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 04 października 2021

W Rosji trwają testy z wystrzeliwaniem samosterujących pocisków hiperdźwiękowych Cirkon z okrętów podwodnych. Pierwszy z nich przeprowadzono na jednym z poligonów Floty Północnej na Morzu Barentsa. Pocisk został wystrzelony z okrętu proj. JasieńSiewierodwinsk w położeniu nawodnym. Według oficjalnego komunikatu, pocisk trafił w wyznaczony cel. Test uznano za udany.

Nocny start hiperdźwiękowego pocisku samosterującego Cirkon z atomowego okrętu podwodnego Siewierodwinsk. Poligon FP WMF FR na Morzu Barentsa / Zdjęcie: MO FR

Wcześniej zakończono testy pocisków hiperdźwiękowych Cirkon wystrzeliwanych z okrętów nawodnych. Wykorzystywano w nich fregatę proj. 22350 Admirał Gorszkow. Testy, prowadzone w październiku, listopadzie i grudniu 2020 oraz w lipcu 2021, zakończyły się powodzeniem.

MO FR zamówiło już pierwszą partię pocisków Cirkon. Kontrakt został zawarty 24 sierpnia 2021 podczas forum Armija-2021. Nie podano liczby, ani wartości zamówionych Cirkonów. Wiadomo jedynie, że zamówienie ma zostać zrealizowane do 2025.

Pociski Cirkon wystrzeliwane z okrętów nawodnych i podwodnych są zunifikowane. Różnią się jedynie wyrzutnią, z której są wystrzeliwane.

Cirkon to pierwszy na świecie hiperdźwiękowy pocisk samosterujący, zdolny do lotu w atmosferze, używany operacyjnie. Napęd zapewnia mu silnik rakietowy. Pocisk leci z prędkością Ma9 (ok. 2,65 km/s) na wysokości 20 km. Zasięg Cirkona wynosi tysiąc km.

Hiperdźwiękowe pociski samosterujące Cirkon mają stanowić uzbrojenie fregat proj. 22350 i wielozadaniowych okrętów podwodnych proj. 885M Jasień-M. Mają zostać zainstalowane także na modernizowanym krążowniku Admirał Nachimow i okręcie podwodnym Irkutsk, który ma zostać zmodernizowany do standardu proj. 949AM. Pociski Cirkon mogą być wystrzeliwane ze standardowych pionowych wyrzutni montowanych na rosyjskich okrętach wielu typów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.